Texas HS Football State Playoff Pairings

Published on Monday, 10 December 2012 19:18 - Written by Associated Press

Texas High School Football Playoff Pairings

Class 5A

DIVISION I

State Quarterfinals

Region I

DeSoto 49, Southlake Carroll 45

Region II

Allen 37, Dallas Skyline 17

Region III

Houston Lamar 28, Galena Park North Shore 7

Region IV

San Antonio O’Connor 52, San Antonio Madison 49

State Semifinals

DeSoto (14-0) vs. Allen (13-1), 6 p.m. Saturday, SMU’s Gerald J, Ford Stadium, Dallas

Houston Lamar (14-0) vs. San Antonio O’Connor (12-2), 3 p.m. Saturday, Austin ISD’s Burger Stadium

———

DIVISION II

State Quarterfinals

Region I

Cedar Hill 49, Waco Midway 34

Region II

Austin Westlake 42, Plano West 35

Region III

Katy 70, Cypress Ranch 21

Region IV

Cibolo Steele 28, San Antonio Brandeis 12

State Semifinals

Cedar Hill (10-4) vs. Austin Westlake (10-4), 2 p. m. Saturday at Waco ISD Stadium

Katy (14-0) vs. Cibolo Steele (14-0), 2 p.m. Saturday, Baylor’s Floyd Casey Stadium, Waco

Class 4A

DIVISION I

State Quarterfinals

Region I

Denton Guyer 52, North Richland Hills Birdville 42

Region II

John Tyler 38, Frisco Centennial 24

Region III

Georgetown 38, Nederland 6

Region IV

Leander Rouse 34, Corpus Christi Flour Bluff 0

State Semifinals

Denton Guyer (12-2) vs. John Tyler (13-1), 7:30 p.m. Friday, Midlothian

Georgetown (14-0) vs. Leander Rouse (10-4), 1 p.m. Saturday, Gupton Stadium, Cedar Park

———

DIVISION II

State Quarterfinals

Region I

Wichita Falls Rider 33, Wolfforth Frenship 7

Region II

Lancaster 21, Mesquite Poteet 13

Region III

Manor 26, Fort Bend Marshall 20

Region IV

Cedar Park 32, San Antonio Brennan 7

State Semifinals

Wichita Falls Rider (12-2) vs. Lancaster (13-1), 7:30 p.m. Friday, Justin Northwest HS

Manor (11-3) vs. Cedar Park (0-0), 1 p.m. Saturday, Georgetown ISD Complex

Class 3A

DIVISION I

State Semifinals

Stephenville 42, Kilgore 32

El Campo 29, Carthage 25

State Championship

Stephenville (12-1) vs. El Campo (13-0), 7:30 p.m. Friday, Cowboys Stadium, Arlington

———

DIVISION II

State Quarterfinals

Graham 40, Gatesville 35

Region II

Gilmer 41, Henderson 34

Region III

Navasota 38, West Orange-Stark 7

Region IV

Bellville 22, Port Isabel 0

State Semifinals

Graham (13-1) vs. Gilmer (13-1), 7:30 p.m. Friday, Mansfield’s Newsom Stadium

Navasota (14-0) vs. Bellville (11-3), 7 p.m. Friday, Waller

Class 2A

DIVISION I

State Quarterfinals

Region I

Wall 48, Eastland 24

Region II

Daingerfield 35, New Boston 28

Region III

Newton 49, Franklin 13

Region IV

Cameron Yoe 38, Hallettsville 19

State Semifinals

Wall (12-1) vs. Daingerfield (11-3), 7:30 p.m. Friday, Waco ISD Stadium

Newton (13-0) vs. Cameron Yoe (13-0), 7:30 p.m. Friday, Shenandoah’s Woodforest Stadium

———

DIVISION II

State Quarterfinals

Region I

Sonora 42, Colorado City 21

Region II

Corsicana Mildred 45, Nocona 35

Region III

Elysian Fields 21, Hughes Springs 14

Region IV

East Bernard 54, Refugio 23

State Semifinals

Sonora (11-3) vs. Corsicana Mildred (12-1), 7:30 p.m. Friday, Marble Falls

Elysian Fields (11-3) vs. East Bernard (13-0), 7:30 p.m. Friday, Baylor’s Floyd Casey Stadium, Waco

Class 1A

DIVISION I

State Quarterfinals

Stamford 27, Stratford 7

Region II

Italy 14, Goldthwaite 3

Region III

Mart 62, Alto 42

Region IV

Shiner 21, Mason 3

State Semifinals

Stamford (12-1) vs. Italy (9-4), 7:30 p.m. Friday, Mineral Wells

Mart (11-2) vs. Shiner (12-1), 7:30 p.m. Friday, Reeves Complex, Round Rock

———

DIVISION II

State Quarterfinals

Wellington 56, Sudan 20

Region II

Munday 55, Albany 7

Region III

Tenaha 34, Frost 30

Region IV

Falls City 29, Burton 7

State Semifinals

Wellington (13-0) vs. Munday (13-0), 7 p.m. Friday, Wichita Falls

Tenaha (9-4) vs. Falls City (11-2), 7:30 p.m. Friday, Berry Center, Cypress

Six-Man

DIVISION I

State Semfinals

Throckmorton 60, Turkey Valley 48

Abbott 74, Gordon 60

State Championship

Throckmorton (12-1) vs. Abbott (12-2), 7 p.m. Saturday, Shotwell Stadium, Abilene

———

SIX-MAN DIVISION II

State Semifinals

Follett 44, Grandfalls-Royalty 32

Richland Springs 82, Strawn 44

State Championship

Follett (9-4) vs. Richland Springs (14-0), 2 p.m. Saturday, Shotwell Stadium, Abilene

TAPPS

TAPPS 11 Man

Division I

Championship

Fort Worth Nolan Catholic 48, Addison Trinity 45

Division II

Championship

Midland Christian 14, Houston Northland Christian 7

Division III

Championship

Shiner St. Paul 56, Frisco Legacy 43

TAPPS 6 Man

Division I

Championship

Dallas Covenant 70, Boerne Geneva 40

Division II

Championship

Seguin Lifegate 60, Fredericksburg Heritage 14