Final Score: Friday's playoff results


Friday’s Sorted High School Football Scores

CLASS 5A Division I

Region I

Area

Arlington Bowie 31, EP Franklin 14

Region II

Area

Allen 42, Mesquite 28

Region IV

Area

Mission Sharyland 42, Harlingen 2

SA Madison 24, SA East Central 0

 

CLASS 5A Division II

Region I

Area

Abilene 53, Arlington Lamar 34

Arlington 27, Abilene Cooper 20

Region II

Area

Austin Westlake 45, A&M Consolidated 2

Plano West 37, South Garland 27

Region III

Area

Cypress Ranch 17, Houston Memorial 7

Katy 49, Houston Langham Creek 0

Manvel 39, Fort Bend Dulles 26

Region IV

Area

Cibolo Steele 45, SA Roosevelt 0

Edinburg North 14, Harlingen South 3

SA Northside Brandeis 28, Smithson Valley 20

 

CLASS 4A Division I

Region I

Area

Denton Guyer 42, Aledo 30

Lubbock Monterey 21, EP Andress 18

N. Richland Hills Birdville 45, Crowley 21

Region II

Area

Frisco 42, Dallas Samuell 7

Frisco Centennial 38, Dallas Kimball 12

Red Oak 28, Sherman 17

Tyler 38, Wylie 10

Region III

Area

Angleton 73, Tomball 35

Nederland 17, Pflugerville Connally 10

Pearland Dawson 49, Houston Stratford 35

 

CLASS 4A Division II

Region I

Area

EP Burges 35, Hereford 28

Waco 24, Lake Dallas 21

WF Rider 31, FW Southwest 21

Wolfforth Frenship 42, Clint Horizon 14

Region II

Area

Lancaster 41, Lucas Lovejoy 16

Mesquite Poteet 48, Dallas Lincoln 14

Wylie East 63, Whitehouse 56

Region III

Area

Fort Bend Marshall 49, Texas City 28

Region IV

Area

Alice 17, CC Calallen 7

Edcouch-Elsa 36, Port Lavaca Calhoun 34

SA Northside Brennan 31, Cedar Park Vista Ridge 28

 

CLASS 3A Division I

Region I

Regional

Abilene Wylie 56, Andrews 0

Stephenville 56, Kennedale 23

Region II

Regional

Gainesville 40, Princeton 14

Kilgore 41, Paris 14

Region III

Regional

Carthage 56, Taylor 21

Silsbee 45, Stafford 21

Region IV

Regional

El Campo 51, Somerset 14

Ingleside 55, Kingsville King 22

 

CLASS 3A Division II

Region I

Area

Gatesville 40, Vernon 28

Graham 42, Glen Rose 28

Midland Greenwood 35, Perryton 0

Monahans 21, Shallowater 7

Region II

Area

Argyle 42, Melissa 14

Celina 51, Dallas Madison 20

Gilmer 57, Atlanta 13

Region III

Area

La Marque 35, Coldspring-Oakhurst 21

Lorena 42, Fairfield 39

Navasota 59, Jasper 14

West Orange-Stark 20, West Columbia 10

Region IV

Area

Port Isabel 53, Sinton 26

 

CLASS 2A Division I

Region I

Area

Bangs 23, Idalou 6

Eastland 48, Muleshoe 34

Region II

Area

Daingerfield 32, Callisburg 21

New Boston 40, Commerce 7

Pottsboro 41, Malakoff 0

Winnsboro 42, Boyd 13

Region III

Area

Franklin 34, East Chambers 14

Grandview 47, White Oak 32

Newton 68, Teague 17

Tatum 41, Godley 8

Region IV

Area

Cameron Yoe 42, Marion 14

Hallettsville 43, Luling 12

Lago Vista 35, George West 28, OT

 

CLASS 2A Division II

Region I

Area

Abernathy 38, Alpine 26

Canadian 27, Cisco 20

Sonora 34, Post 10

Region II

Area

Clarksville 43, Jacksboro 31

Corsicana Mildred 39, Cooper 14

Gunter 35, Tolar 12

Nocona 40, Edgewood 23

Region III

Area

Arp 53, Crawford 28

Centerville 34, Garrison 7

Hughes Springs 70, Hearne 20

Region IV

Area

Blanco 21, Karnes City 14

East Bernard 47, Banquete 0

Lexington 42, Poth 25

Refugio 76, Rogers 35

 

CLASS 1A Division I

Region I

Area

Panhandle 33, Seymour 16

Quanah 34, Sundown 21

Stamford 67, Tahoka 13

Stratford 21, Anson 16

Region II

Area

Goldthwaite 51, Wolfe City 7

Honey Grove 42, Hico 27

Italy 35, Valley View 14

Lindsay 41, Cayuga 21

Region III

Area

Alto 35, Hull-Daisetta 28

Bosqueville 21, Joaquin 20

San Augustine 35, Axtell 0

Region IV

Area

Mason 35, Three Rivers 13

Shiner 62, Ozona 13

Thorndale 28, La Villa 7

Weimar 34, Ganado 21

 

CLASS 1A Division II

Region I

Area

Springlake-Earth 38, Wheeler 6

Sudan 59, Gruver 20

Wellington 56, Bovina 20

Region II

Area

Albany 49, Iraan 25

Hamlin 21, Eldorado 17

Muenster 39, McCamey 12

Munday 63, Wink 34

Region III

Area

Bremond 49, Hubbard 28

Frost 16, Chilton 12

Mount Enterprise 46, Maud 28

Tenaha 42, Overton 8

Region IV

Area

Burton 35, Rocksprings 7

D’Hanis 35, Runge 28, OT

Falls City 33, Sabinal 0

Woodsboro 36, Bruni 21

 

SIX-MAN Division I

Region III

Regional

Gordon 66, Savoy 21

Santa Anna 71, Blum 38

Region IV

Regional

Abbott 62, Laird Hill Leverett’s Chapel 16

 

SIX-MAN Division II

Region I

Regional

Follett 68, Amherst 32

Matador Motley County 78, New Home 55

Region II

Regional

Balmorhea 44, Loraine 40

Region III

Regional

Newcastle 50, Aspermont 38

Strawn 53, Jayton 8

Region IV

Regional

Richland Springs 64, Jonesboro 48

 

TAPPS 11 Man

Division II

Regional

Midland Christian 28, Dallas Parish Episcopal 16

Division III

Regional

Colleyville Covenant 49, Dallas First Baptist 48

Frisco Legacy Christian 26, FW Lake Country 19

Hallettsville Sacred Heart 38, Marble Falls Faith 12

Shiner St. Paul 44, League City Bay Area 36