District 16-5A Track & Field Meet Results

Published on Thursday, 20 April 2017 15:59 - Written by

District 16-5A

Track and Field Meet

at Pine Tree’s Pirate Stadium

VARSITY BOYS

Team totals

Texas High 189.5; 2. Hallsville 124; 3. Pine Tree 122; 4. Sulphur Springs 60; 5. Marshall 57.5; 6. Greenville 49; 7. Mount Pleasant 17

Individual results

100 meters: 1. J. Stewart, Texas High 11.27; 2. J. Davis, Hallsville 11.31; 3. R. Humphries, Sulphur Springs 11.41; 4. S. Stewert, Pine Tree 11.43

200 meters: 1. D. Willis, Texas high 22.57; 2. K. Jackson, Pine Tree 22.74; 3. C. Venters, Hallsville 22.91; 4. J. Brown, Texas High 23.09

400 meters: 1. E. Hawkins, Pine Tree 48.81; 2. C. Mason, Hallsville 49.90; 3. T. Richardson, Texas High 51.06; 4. M. Bledsoe, Marshall 51.07

800 meters: 1. E. Hawkins, Pine Tree 1:58.37; 2. J. Mitchell, Texas High 2:02.33; 3. B. Wadlington, Hallsville 2:02.57; 4. K. Sutton, Pine Tree 2:02.73

1600 meters: 1. W. Harrell, Texas High 4:34.94; 2. O. Likins, Texas High 4:35.07; 3. B. Wadlington, Hallsville 4:37.78; 4. S. Berg, Hallsville 4:39.71

3200 meters: 1. W. Harrell, Texas High 10:12.28; 2. L. Thornton, S. Springs 10:20.83; 3. O. Likins, Texas High 10:41.75; 4. P. Vickery, Sulphur Springs 10:44.35

110 hurdles: 1. T. Gore, Greenville 15.32; 2. C. Hardin, Pine Tree 15.77; 3. D. Hunter, Texas High 16.11; 4. K. Wade, Sulphur Springs 16.15

300 hurdles: 1. M. Buck, Sulphur Springs 39.84; 2. D. Hunter, Texas High 39.91; 3. R. Humphries, S. Springs 40.15; 4. G. Lawrence, Hallsville 40.25

400 relay: 1. Texas High (Q. Hampton, M. Jjones, K. Ragland, D. Walker) 42.60; 2. Hallsville 43.1; 3. Marshall 43.27; 4. Greenville 43.86

800 relay: 1. Texas High (D. Willis, T. Cooper, M. Jones, K. Ragland) 1:28.88; 2. Marshall 1:31.01; 3. Hallsville 1:31.05; 4. Greenville 1:32.05

1600 relay: 1. Pine Tree (K. Sutton, K. Jackson, D. Green, E. Hawkins) 3:21.55; 2. Texas High 3:23.64; 3. Hallsville 3:26.16; 4. Marshall 3:32.68

Long jump: 1. J. Stewart, Texas High 21-3; 2. C. Hale, Greenville 21-1; 3. C. Reid, Texas High 21-1; 4. T. Gore, Greenville 20-10

Shot put: 1. N. Doss, Mount Pleasant 47-11; 2. K. Burkes, Pine Tree 47-8.50; 3. I. Blanch, Sulphur Springs 46-1; 4. C. Johnson, Hallsville 42-10.50

Discus: 1. K. Hutchings, Pine Tree 147-10; 2. N. Sharp, Pine Tree 127-4; 3. C. Hines, Marshall 124-0; 4. J. Balfour, Pine Tree 121-10

Triple jump: 1. C. Hale, Greenville 44-11; 2. T. Hunt, Texas Hhigh 44-6.25; 3. C. Reid, Texas High 44-1.75; 4. D. Hurd, Marshall 42-10.25

High jump: 1. C. Mason, Hallsville 6-4; 2. J. Stewart, Texas High 6-2; 3. M. Mowery, Hallsville 6-2; 4. L. Tyson, Sulphur Springs 6-0

Pole vault: 1. T. Huff, Hallsville 13-6; 2. H. Krc, Pine Tree 13-0; 3. W. Seidel, Pine Tree 13-0; 4. R. Smith, Hallsville 13-0

VARSITY GIRLS

Team totals

Sulphur Springs 127; 2. Mount Pleasant 122; 3. Texas High 120; 4. Hallsville 116; 5. Pine Tree 90; 6. Marshall 41

Individual results

100 meters: 1. K. Jackson, Pine Tree 12.69; 2. S. Mosley-Porter, Sulphur Springs 12.71; 3. N. Dugan, S. Springs 12.85; 4. K. Silmon, Hallsville 12.94

200 meters: 1. K. Jackson, Pine Tree 25.79; 2. N. Pipkins, Hallsville 25.84; 3. T. Wilkerson, Mount Pleasant 26.58; 4. U. McBride, Texas High 26.76

400 meters: 1. M. McQuaid, Pine Tree 59.37; 2. S. Washington, Marshall 59.60; 3. C. Meadows, Texas High 59.88; 4. S. Hill, Sulphur Springs 1:01.14

800 meters: 1. Z. Garrett, Mount Pleasant 2:28.68; 2. M. Bowman, Texas High 2:28.89; 3. B. Buchanan, Hallsville 2:29.92; 4. F. West, Texas High 2:29.96

1600 meters: 1. E. Brown, Mount Pleasant 5:35.90; 2. B. Buchanan, Hallsville 5:40.18; 3. S. Washburn, Sulphur Springs 5:40.19; 4. J. Martinez, Mount Pleasant 5:47.03

3200 meters: 1. E. Brown, Mount Pleasant 12:43.44; 2. G. Floyd, Hallsville 12:49.11; 3. S. Washburn, Sulphur Springs 12:55.33; 4. E. Dorantes, Mount Pleasant 12:10.89

100 hurdles: 1. A. Baier, Sulphur Springs 15.54; 2. O. Barnes, Texas High 16.19; 3. F. Hatley, Sulphur Springs 16.7; 4. A. Moss, Texas high 17.2

300 hurdles: 1. A. Baier, S. Springs 45.8; 2. O. Barnes, Texas High 46.8; 3. F. Hatley, Sulphur Springs 48.7; 4. S. Allen, Hallsville 49.0

400 relay: 1. Sulphur Springs (I. Taylor, A. Baier, N. Dugan, S. Mosley-Porter) 47.49; 2. Hallsville 49.02; 3. Pine Tree 49.46; 4. Texas High 49.61

800 relay: 1. Sulphur Springs (I. Taylor, S. Hill, N. Dugan, S. Mosley-Porter) 1:42.65; 2. Texas High 1:44.57; 3. Hallsville 1:47.26; 4. Pine Tree 1:47.41

1600 relay: 1. Texas High (E. King, C. Meadows, F. West, B. James) 4:07.41; 2. Marshall 4:08.19; 3. Hallsville 4:12; 4. Mount Pleasant 4:13.46

Long jump: 1. I. Taylor, Sulphur Springs 17-9; 2. S. Grant, Mount Pleasant 17-7.75; 3. N. Pipkins, Hallsville 17-6.50; 4. Nance-Thompson, Mount Pleasant 16-10.50

Shot put: 1. K. Howard, Mount Pleasant 37-10; 2. A. Sneed, Hallsville 36-8.75; 3. L. Gray, Hallsville 35-11.50; 4. K. Monk, Pine Tree 33-11

Discus: 1. H. Higgins, Texas High 136-8.25; 2. K. Howard, Mount Pleasant 113-7; 3. A. Thomas, Pine Tree 111-9.50; 4. K. Monk, Pine Tree 109-0.50

Triple jump: 1. Nance-Thompson, Mount Pleasant 36-11.50; 2. I. Taylor, Sulphur Springs 35-10.50; 3. S. Grant, Mount Pleasant 35-8.50; 4. N. Pipkins, Hallsville 35-2.50

High jump: 1. C. Meadows, Texas High 5-2; 2. S. Grant, Mount Pleasant 5-2; 3. M. McQuaid, Pine Tree 5-0; (tie) 3. Nance-Thompson, Mount Pleasant 5-0

Pole vault: 1. C. Mann, Marshall 9-6; 2. C. Chadwick, Pine Tree 9-0; 3. M. Pietrzykowski, Hallsville 9-0; 4. K. Clark,Marshall 8-6

JV BOYS

Team totals

Texas High 157; 2. Greenville 151; 3. Sulphur Springs 108; 4. Hallsville 78; 5. Pine Tree 48; 6. Marshall 43; 7. Mount Pleasant 26

JV GIRLS

Team totals

Hallsville 144; 2. Greenville 141; 3. Pine Tree 121; 4. Texas High 97; 5. Sulphur Springs 50; 6. Mount Pleasant 30; 7. Marshall 20