Grace, Gorman girls go 1-2, Grace boys 2nd at TAPPS 2-5A track meet

Published on Wednesday, 19 April 2017 21:53 - Written by

CARROLLTON - Grace Community ended a three-year reign by Bishop Gorman by winning the TAPPS 2-5A track and field championship women’s competition on Tuesday at Prince of Peace Christian School.

The Lady Cougars racked up 171 points to dethrone the Lady Crusaders, who finished second at 148. Bullard Brook Hill was fifth, while All Saints took seventh.

On the boys side, Grace finished second behind Trinity Christian-Cedar Hill. The Tigers tallied 173 points to edge the Cougars’ 139.

Gorman was third with 105.5, while Brook Hill finished sixth and All Saints eighth.

The top three finishers in each event are guaranteed a spot in next week’s regional meet in Burleson on April 27. The state meet is slated for May 5 in Waco.

Leading the way for the Lady Cougars were Johannon Murray and Jordan Tauscher, who both won a pair of gold medals.

Tauscher threw 34 feet, 3 inches to win shot put and 105-2 to claim discus.

Murray won the 100- and 300-meter hurdles races, going 16.08 seconds and 46.91 seconds, respectively. Murray was also on the gold-medal winning 1,600-meter relay team along with Caroline Brink, Addie Daughtry and Lexye Price.

Price won gold herself in the 200, turning in a school-record time of 26.55. Lexi Dziedzic earned another first-place finish for the Lady Cougars, winning pole vault with a height of 8-0.

The Lady Crusaders won four gold medals, including two by Anna Pritchard. The Gorman senior took first in the 1,600 (5:32.54) and 3,200 (12:24.37).

Sydney Brunette won the 800 (2:33.27) and Lauren Fanning claimed gold in long jump (16-9 1/2) for Gorman.

Two school records fell for Gorman: Katie Lauffer set a school record in 300 hurdles at 47.02, finishing right behind Murray. Also, the 1,600 relay’s time of 4:10.93 broke a seven-year mark, though Katherine Watts, Maria Danly, Sydney Dacus and Lauffer finished second to the Lady Cougars.

On the boys side, Grace junior Brock Aldredge won three gold medals and a silver. Aldredge swept the hurdles races, going 15.08 and 39.99 after he won triple jump with a distance of 43.10 1/4. He also finished second in long jump.

Cougars teammates Jacob Henry and Brit Bays added first-place finishes in discus (131-3) and pole vault (10-0), respectively.

Gorman’s 800 relay group of Reed Navara, Isaiah Haggerty, Nick Kennedy and Tyler Hobbs claimed gold in a time of 1:31.14.

Brook Hill’s Garret Davis gave the Guard a gold when he went 5-10 to win high jump.

---

TAPPS 2-5A Track & Field Championships

At Carrollton Prince of Peace, Tuesday

Top Three Guaranteed Spot In Regionals

Girls Results

Team Standings: 1, Grace Community, 171; 2, Bishop Gorman, 148; 3, Trinity Christian-Cedar Hill, 113; 4, Frisco Legacy Christian; 5, Bullard Brook Hill, 56; 6, Carrollton Prince of Peace, 50; 7, All Saints, 6.

Running Events

100-meter dash: 1, Chasady Johnson, TC-CH, 12.87; 2, Lexye Price, Grace, 13.34; 3, Jhaida Wells, TC-CH, 13.81; 4, Lauren Fanning, Gorman, 13.98; 5, Elexiya Boles, TC-CH, 14.03; 6, Trysten Mosley, All Saints, 14.30.

200-meter dash: 1, Lexye Price, Grace, 26.55*; 2, Alexus White, TC-CH, 26.70; 3, Abby Barfield, PoP, 27.58; 4, Hallye Reed, Grace, 27.98; 5, Hannah Wilson, Gorman, 28.07; 6, Sydney Molina, Grace, 28.82.

400-meter run: 1, Chasady Johnson, TC-CH, 58.72; 2, Elizabeth O’Kere, TC-CH, 59.83; 3, Ke’Airra Christopher, Brook Hill, 1:00.32; 4, Abby Barfield, PoP, 1:01.18; 5, Addison Daughtry, Grace, 1:03.88; 6, Hanna Waits, All Saints, 1:04.49.

800-meter run: 1, Sydney Brunette, Gorman, 2:33.27; 2, Isabella Bateman, PoP, 2:37.49; 3, Carolina Nisbett, PoP, 2:38.47; 4, Elise Pritchard, Gorman, 2:38.92; 5, Sarah Flannelly, Gorman, 2:40.99; 6, Sophie-Claire Rook, Grace, 2:41.33.

1,600-meter run: 1, Anna Pritchard, Gorman, 5:32.54; 2, Sydney Brunette, Gorman, 5:43.05; 3, Heather McLarry, Brook Hill, 5:54.59; 4, Isabella Bateman, PoP, 6:01.70; 5, Sadie Brookshire, Gorman, 6:04.31; 6, Sierra Benner, Grace, 6:31.09.

3,200-meter run: 1, Anna Pritchard, Gorman, 12:24.37; 2, Sadie Brookshire, Gorman, 13:34.69; 3, Bella Aragaw, Gorman, 13:49.82; 4, Diana Ramirez, Brook Hill, 14:12.46; 5, McKenna Watson, Legacy, 14:27.20; 6, Elaina Gonzales, Grace, 15:36.41.

100-meter hurdles: 1, Johannon Murray, Grace, 16.08; 2, Amanda Savoy, Legacy Christian, 16.89; 3, Mary Danly, Gorman, 17.54; 4, Abby Wright, Grace, 18.04; 5, Ella Everett, Grace, 18.43; 6, Mary-Helen Schuricht, Gorman, 18.76.

300-meter hurdles: 1, Johannon Murray, Grace, 46.91; 2, Katie Lauffer, Gorman, 47.02*; 3, Mary Margaret Roberts, Grace, 53.48; 4, Mary-Helen Schuricht, Gorman, 54.18; 5, Sarah Flannelly, Gorman, 54.75; 6, Jacee Callens, Brook Hill, 1:00.51.

4x100-meter relay: 1, Trinity Christian-Cedar Hill, 49.94; 2, Frisco Legacy Christian, 50.98; 3, Grace Community (Bailey Nutt, Hallye Reed, Sydney Molina, Addison Daughtry), 52.28; 4, Bishop Gorman (Katie Lauffer, Anna Grace Gregory, Hannah Wilson, Sydney Dacus), 52.53; 5, All Saints (Alexandria Trainer, Hanna Waits, Madeline Perkins, Trysten Mosley), 53.45; 6, Brook Hill (Morgan Carpenter, Kaytlin Flora, Ke’Airra Christopher, Blessing Kima), 53.67; 7, Prince of Peace, 54.49.

4x200-meter relay: 1, Frisco Legacy Christian, 1:49.82; 2, Trinity Christian-Cedar Hill, 1:50.23; 3, Bishop Gorman (Maria Danly, Anna Grace Gregory, Hannah Wilson, Sydney Dacus), 1:50.61; 4, Brook Hill (Morgan Carpenter, Sabrina Ramey, Kaytlin Flora, Blessing Kima), 1:53.91; 5, Grace Community (Bailey Nutt, Hallye Reed, Sydney Molina, Sophie-Claire Rook), 1:54.02; 6, Prince of Peace, 1:58.42; 7, All Saints (Alexandria Trainer, Madeline Perkins, Leah Gilliam, Trysten Mosley), 2:01.98.

4x400-meter relay: 1, Grace Community (Caroline Brink, Johannon Murray, Addison Daughtry, Lexye Price) 4:09.83; 2, Bishop Gorman (Katherine Watts, Maria Danly, Sydney Dacus, Katie Lauffer), 4:10.93*; 3, Frisco Legacy Christian, 4:11.21; 4, Trinity Christian-Cedar Hill, 4:13.85; 5, Prince of Peace, 4:48.54.

Field Events

Shot put: 1, Jordan Tauscher, Grace, 34-3; 2, Sarah Nwosu, Brook Hill, 30-7; 3, Adrianna Kuechle, Brook Hill, 29-10 ½; 4, Whitney Nemons, TC-CH, 29-7 ½; 5, Miracle Yaro, Brook Hill, 29-5; 6, Victoria Otero, TC-CH, 28-2 ¼.

Discus: 1, Jordan Tauscher, Grace, 105-2; 2, Summer Tennison, Grace, 87-1 ½; 3, Molly Hicks, Grace, 81-7; 4, Sarah Nwosu, Brook Hill, 80-0; 5, Taylor Florendo, Gorman, 78-5; 6, Zoe Montes, Legacy, 75-2 ½.

High jump: 1, Kara Stark, PoP, 5-2; 2, Grace Brasher, Brook Hill, 5-0; 3, Janavia Brazzle, TC-CH, J5-0; 4, Paige Rebmann, Gorman, 4-10; 5, Maria Danly, Gorman, 4-8; 6, Carley Reed, Grace, J4-8.

Pole vault: 1, Lexi Dziedzic, Grace, 8-0; 2, Darby Walker, Grace, 6-0; 3, Reece Thompson, PoP, J6-0.

Long jump: 1, Lauren Fanning, Gorman, 16-9 ½; 2, Johannon Murray, Grace, 16-6; 3, Lexye Price, Grace, 16-5; 4, Amanda Savoy, Legacy, 16-4 ½; 5, Janavia Brazzle, TC-CH, 16-4; 6, Ke’Airra Christopher, Brook Hill, 15-10 ½.

Triple jump: 1, Janavia Brazzle, TC-CH, 34-9 ½; Johannon Murray, Grace, 34-1 ½; 3, Lauren Fanning, Gorman, 33-3 ½; 4, Kailey Luiken, Legacy, 32-0 ¾; 5, CeCe Banks, TC-CH, 31-5; 6, Maria Danly, Gorman, 31-0 ½.

 

Boys Results

Team Standings: 1, Trinity Christian-Cedar Hill, 173; 2, Grace Community, 139; 3, Bishop Gorman, 105.5; 4, Dallas Christian, 87; 5, Carrollton Prince of Peace, 50; 6, Bullard Brook Hill, 47.5; 7, Frisco Legacy Christian, 11; 8, All Saints, 4.

Running Events

100-meter dash: 1, Jacob Rippy, DC, 11.34; 2, Jeremiah Milton, Gorman, 11.37; 3, Tyler Robertson, DC, 11.65; 4, John Dixon, Brook Hill, 11.78; 5, Sean Peterson, PoP, 11.82; 6, King Denise, TC-CH, 11.83.

200-meter dash: 1, Jacob Rippy, DC, 22.79; 2, Camiron Smith, TC-CH, 22.92; 3, Joshua Tips, 23.31; 4, Tyler Robertson, DC, 23.45; 5, Garret Gilcrease, DC, 23.66; 6, Daniel Chambless, Brook Hill, 23.96.

400-meter run: 1, Chris Ford, TC-CH, 50.35; 2, Davis Baucum, DC, 50.58; 3, Jared Gilley, Grace, 50.88; 4, Chidiebere Nechi, Brook Hill, 51.90; 5, Tay Hawkins, TC-CH, 51.91; 6, Zack Reid, DC, 54.38.

800-meter run: 1, Aron Starks, TC-CH, 2:03.69; 2, William Stegman, DC, 2:05.12; 3, James McGehee, Gorman, 2:05.48; 4, Jaylen Dressel, TC-CH, 2:08.75; 5, Nicholas Benedict, Gorman, 2:09.93; 6, Mac Brandon, PoP, 2:10.34.

1,600-meter run: 1, Matthew Arndorfer, PoP, 4:33.88; 2, James McGehee, Gorman, 4:57.19; 3, William Stegman, DC, 4:58.17; 4, Jackson Southers, DC, 4:58.53; 5, Mac Brandon, PoP, 4:59.63; 6, Michael Abeldt, Grace, 5:07.54.

3,200-meter run: 1, Matthew Arndorfer, PoP, 9:45.77; 2, Jackson Southers, DC, 10:52.34; 3, Cade Sharp, PoP, 10:53.51; 4, Michael Abeldt, Grace, 11:21.23; 5, Chris Favre, Gorman, 11:40.92; 6, Max Sanderlin, Legacy, 11:45.21.

110-meter hurdles: 1, Brock Aldredge, Grace, 15.08; 2, Trent Chambers, TC-CH, 15.23; 3, Caleb Glenney, Grace, 15.37; 4, Uchenna Uduma, Grace, 16.26; 5, Daniel Schmitt, Gorman, 16.39; 6, Nick Kennedy, Gorman, 16.36.

300-meter hurdles: 1, Brock Aldredge, Grace, 39.99; 2, Hunter Pilgrim, Gorman, 41.67; 3, Jacob Daley, PoP, 41.68; 4, Trent Chambers, TC-CH, 41.69; 5, Uchenna Uduma, Grace, 42.25; 6, Daniel Schmitt, Gorman, 42.83.

4x100-meter relay: 1, Dallas Christian, 43.36; 2, Trinity Christian-Cedar Hill, 43.52; 3, Bishop Gorman (Reed Navara, Isaiah Haggerty, Tyler Hobbs, Jeremiah Milton), 43.71; 4, Grace Community (Chris Wilhelmi, Alvin Skipworth, Garrett Tauscher, Braydon Stone), 43.94; 5, Brook Hill (Hood Taylor, John Dixon, Jordon McGowen, Chidiebere Nechi), 44.22; 6, All Saints (Jace Evans, Noah Bain, Ian Hathaway, Garrett Brown), 45.72; 7, Legacy Christian, 46.80; 8, Prince of Peace, 48.21.

4x200-meter relay: 1, Bishop Gorman (Reed Navara, Isaiah Haggerty, Nick Kennedy, Tyler Hobbs), 1:31.14; 2, Trinity Christian-Cedar Hill, 1:31.48; 3, Grace Community (Alvin Skipworth, Garrett Tauscher, Braydon Stone, Chris Wilhelmi), 1:33.15; 4, Prince of Peace, 1:34.38; 5, Brook Hill (Tagan Parma, Garrett Davis, David Chambless, Sam Nechi), 1:35.25; 6, All Saints (Jace Evans, Noah Bain, Ian Hathaway, Garrett Brown), 1:37.21; 7, Legacy Christian, 1:39.60.

4x400-meter relay: 1, Trinity Christian-Cedar Hill, 3:26.38; 2, Grace Community (Caleb Glenney, Alvin Skipworth, Brock Aldredge, Jared Gilley), 3:26.80; 3, Bishop Gorman (Reed Navara, Isaiah Haggerty, Tyler Hobbs, Hunter Pilgrim), 3:30.17; 4, Legacy Christian, 3:41.08; 5, Prince of Peace, 3:41.13; 6, Brook Hill (David Chambless, Garrett Davis, Tagan Parma, Hood Taylor), 3:54.24.

Field Events

Shot put: 1, Cameron Belk, TC-CH, 43-2; 2, Derrick Johnson, TC-CH, 42-5 ½; 3, Jacob Williams, Grace, 42-2; 4, Jordon McGowen, Brook Hill, 42-00*; 5, Andrew Straughon, Legacy, 41.11 ¼; 6, Hayden Mark, PoP, 41-7 ¼.

Discus: 1, Jacob Henry, Grace, 131-3; 2, Derrick Johnson, TC-CH, 129-6; 3, Adonis Butler, TC-CH, 127-10; 4, Jordon Day, Brook Hill, 126-4; 5, Andrew Brooks, Brook Hill, 122-0; 6, Colby White, Brook Hill, 117-1.

High jump: 1, Garrett Davis, Brook Hill, 5-10; 2, Joshua Tips, TC-CH, 5-8; 3, John Moore, Grace, 5-6; 4, Luke Smith, Grace, J5-6; 5, Parker Ary, Grace, 5-4; 6, Isaiah Haggerty, Gorman, J5-4; 6, Jared Johnson, All Saints, J5-4.

Pole vault: 1, Brit Bays, Grace, 10-00; 2, Saul Solis, Gorman, 9-6; 3, Sam Nechi, Brook Hill, 9-0; 4, Brady Thyen, Grace, J9-0.

Long jump: 1, Camiron Smith, TC-CH, 21-3 ¾; 2, Brock Aldredge, Grace, 21-2; 3, Daniel Schmitt, Gorman, 20-11; 4, Trent Chambers, TC-CH, 20-8 ¾; 5, Nick Kennedy, Gorman, 20-4; 6, John Dixon, Brook Hill, 19-2 ½.

Triple jump: 1, Brock Aldredge, Grace, 43-10 ¼; 2, Camiron Smith, TC-CH, 43-6 ½; 3, Trent Chambers, TC-CH, 42-1; 4, Nick Kennedy, Gorman, 41-8; 5, Joe Martins, Gorman, 40-1 ½; 6, Daniel Schmitt, Gorman, 39-5.

* - School record