Robert E. Lee's Haftu Knight sets two meet marks at District 11-6A track championships

Published on Friday, 14 April 2017 20:56 - Written by

ROCKWALL - In a competition where 21 meet records were set, two belonged to Robert E. Lee’s Haftu Knight.

Knight set new District 11-6A track and field championship marks in the 3,200- and 1,600-meter run to highlight the Tyler contingent at the two-day meet this week at Wilkerson-Sanders Memorial Stadium.

On the first day of competition Tuesday, Knight ran the two mile in 9:49.86. On the second and final day Thursday, he turned in a time of 4:28.26 in the mile to win a second gold medal.

The Red Raiders as a team finished fifth with 64 points, just behind rival John Tyler in fourth at 71.

Mesquite Horn won both the boys and girls competitions.

The Jaguars turned in 140 points to easily outdistance second-place Longview’s 97.5. The Lady Jags (125) barely held off Mesquite (120) and Longview (114) in the girls competition.

The Lady Raiders finished sixth on 54 points while the Lady Lions took seventh with 14 points.

The top four finishers in each event advance to the District 11/12-6A area meet slated for Thursday at E.H. Hanby Stadium. The top four qualifiers from that meet advance to the Region II championships April 28-29 in Waco.

Mary Claire Neal joined Knight with a pair of gold medals in the 3,200 and 1,600. In the two mile, teammate Sarah Niedrauer finished right behind her in second.

Neal also won a silver medal in the 800. Teammate Mah’Layzga Johnson qualified for the area meet by finishing second in shot put.

Red Raiders junior Branson Ellis, who finished second in state last year in pole vault, eased to a district championship with a vault of 15 feet.

John Tyler earned one gold medal, with Ke’Tavion Humber winning the 300 hurdles race in a time of 39.16. Humber took silver in the 110 hurdles.

Also qualifying for the area meet for the Lions were: 4x100 relay, 4x200 relay, Caleb McMiller (100) and Jerry Young (100, triple jump).

Lee’s 4x400 relay team qualified in fourth, finishing 0.02 seconds ahead of JT in fifth.

---

District 11-6A Track And Field Championship

At Wilkerson-Sanders Memorial Stadium, Rockwall

Tuesday-Thursday

Results (Top 6 and Tyler schools)

Girls

Team Scores: 1, Mesquite Horn, 125; 2, Mesquite, 120; 3, Longview, 114; 4, Rockwall, 101; 5, Rockwall-Heath, 77; 6, Robert E. Lee, 54; 7, John Tyler, 14 ; 8, North Mesquite, 10.

Running Events

3,200-meter run: 1, Mary Claire Neal, Lee, 12:00.83; 2, Sarah Niedrauer, Lee, 12:11.31 ; 3, Mariana Duenes, Mesquite, 12:13.03; 4, Allyson McCutcheon, Rockwall, 12:16.84; 5, Madelyn Estrada, North Mesquite, 12:43.03; 6, Amber Gonzalez, John Tyler, 12:54.56 .

4x100-meter relay: Mesquite Horn (Taylor Blackshire, Le-Taija Jackson, Lyric Choice, Kaylor Harris), 45.72*; 2, Mesquite, 46.28; 3, Longview, 48.63; 4, Rockwall-Heath, 49.59; 5, John Tyler (Charity Ervin, Kayla Wilson, Aviana Wheaten, Zakarra McAdoo), 49.87 ; 6, Rockwall, 50.25.

800-meter run: 1, Liah Collins, Rockwall, 2:20.32; 2, Mary Claire Neal, Lee, 2:22.35 ; 3, Tyetiana Rugley, Longview, 2:22.41; 4, Karen Perez, Mesquite, 2:26.67; 5, Abbey Graves, Rockwall, 2:29.30; 6, LeAmbria Johnson, Mesquite, 2:29.47; 12, Skyler Humphrey, John Tyler, 2:42.30 .

100-meter hurdles: 1, Kaylor Harris, Horn, 13.64*; 2, Lyric Choice, Horn, 14.46; 3, Montasia Shannon, Mesquite, 14.92; 4, Quaniece Burns, Heath, 15.61; 5, Carrie Gilliland, Longview, 16.23; 6, Savanah McKenzie, Rockwall, 16.72.

100-meter dash: 1, Kaylor Harris, 11.48*; 2, Morgan Burks-Magee, Heath, 11.65; 3, Taylor Blackshire, Horn, 11.72; 4, Angel Miles, Mesquite, 11.74; 5, Ariel Carr, Mesquite, 12.31; 6, Jordan McClain, Longview, 12.38.

4x200-meter relay: 1, Mesquite (Adia Vaughn, Jennifer Godfrey, Dazjah Wheeler, Angel Miles), 1:37.55*; 2, Longview, 1:38.59; 3, Mesquite Horn, 1:41.57; 4, Rockwall-Heath, 1:45.14; 5, John Tyler (Aviana Wheaten, Kayla Wilson, Charity Ervin, Zakarra McAdoo), 1:45.94.

400-meter dash: 1, Morgan Burks-Magee, Heath, 55.70*; 2, Chika Iwaumadi, Rockwall, 56.59; 3, LeTaija Jackson, Horn, 58.15; 4, Tyetiana Rugley, Longview, 58.97; 5, Jakeyvia Nickerson, North Mesquite, 60.25; 6, Aliesha Rivers, Lee, 62.45.

300-meter hurdles: 1, Lyric Choice, Horn, 45.04*; 2, Carrie Gilliland, Longview, 46.11; 3, Montasia Shannon, Mesquite, 46.85; 4, Monae Garrett, Mesquite, 46.99; 5, Miracle Grant, Rockwall, 47.10; 6, Genisis Emanuel, Lee, 48.50 .

200-meter dash: 1, Morgan Burks-Magee, Heath, 23.91*; 2, Deja Moore, Longview, 24.34; 3, Adia Vaugh, Mesquite, 24.62; 4, Victoria Pierson, Longview, 24.75; 5, Ta’Mia Dews, Horn, 24.78; 6, Dazjah Wheeler, Mesquite, 25.19.

1,600-meter run: 1, Mary Claire Neal, Lee, 5:24.12 ; 2, Kaitlyn Stark, Rockwall, 5:27.31; 3, Karen Perez, Mesquite, 5:33.05; 4, Allyson McCutcheon, Rockwall, 5:36.73; 5, Sarah Niedrauer, Lee, 5:38.15 ; 6, Mariana Duenes, Mesquite, 5:41.92; 13, Amber Gonzalez, John Tyler, 6:21.29.

4x400-meter relay: 1, Longview (Deja Moore, Daijia Carr, Victoria Pierson, Tyetiana Rugley), 3:51.37*; 2, Rockwall, 3:56.23; 3, Mesquite, 3:57.24; 4, Mesquite Horn, 4:05.19; 5, Robert E. Lee (Genisis Emanuel, Aliesha Rivers, Jayla Chandler, Naomi Emanuel), 4:15.37 ; 6, Rockwall-Heath, 4:19.06.

Field Events

Discus: 1, Hayden Holloway, Horn, 136-7*; 2, Ja’Kaylin Strambler, Heath, 112-8; 3, Lynnecia Beck, Mesquite, 108-8; 4, Tiece Veasley, Longview, 101-2; 5, J’Kimbria Criss, John Tyler, 99-5 ; 6, Tyambria Shepher, Longview, 98-10; 7, Moniqur Billington, Lee, 98-6; 18, Chloe Durham, John Tyler, 77-10; 20, Demarshayla Mosley, Lee, 72-1; 21, Mah’Layzga Johnson, Lee, 62-05.

High jump: 1, Daijia Carr, Longview, 5-2; 2, Savanah McKenzie, Rockwall, 5-0; 3, Oluwafolabomi Ogunlari, Heath, J5-0; 4, Abby Clark, Heath, J5-0; 5, Abbey Graves, Rockwall, 4-10; 6, Chisolm Bright, Horn, 4-8.

Long jump: 1, Kaylor Harris, Horn, 19-0; 2, Destiny Lawrence, Mesquite, 18-11; 3, Destiny McAfee, Longview, 18-4 ½; 4, Victoria Pierson, Longview, 18-4; 5, Morgan Talley, Heath, 18-2; 6, Alyssa Mayfield, John Tyler, 18-1; 7, Zakarra McAdoo, John Tyler, 17-9; 11, Heavunli Reese, 16-0 ¼.

Pole vault: 1, Deja Wills, Rockwall, 11-0*; 2, Sarah Graves, Rockwall, J11-0; 3, Micaela Vavra, Rockwall, J11-0; 4, Alicia Reynolds, Horn, 7-6.

Shot put: 1, Calista Ukeh, Rockwall, 36-1; 2, Mah’Layzga Johnson, Lee, 35-1 ½; 3, Tekereaysa Shaw, North Mesquite, 35-0; 4, Nikki Bell, Longview, 34-11 ½; 5, Moniqur Billington, Lee, 34-10 ; 6, Ja’Kaylin Strambler, Heath, 34-6; 8, Chloe Durham, John Tyler, 33-9; 15, J’Kimbria Criss, John Tyler, 30-5 ½; 16, Demarshayla Mosley, Lee, 29-1.

Triple jump: 1, Destiny Lawrence, Mesquite, 38-9 ¼*; 2, Jennifer Okeke, Horn, 37-5; 3, Morgan Talley, Heath, 37-2 ¼; 4, Destiny McAfee, Longview, 36-6 ½; 5, Alyssa Mayfield, John Tyler, 36-5 ¾; 6, Monae Garrett, Mesquite, 35-6 ¼; 9, Heavunli Reese, Lee, 32-0 ½.

 

Boys

Team Scores: 1, Mesquite Horn, 140; 2, Longview, 97.5; 3, Mesquite, 78; 4, John Tyler, 71; 5, Robert E. Lee, 64 ; 6, Rockwall-Heath, 60; 7, North Mesquite, 56; 8, Rockwall, 50.5.

Running Events

3,200-meter run: 1, Haftu Knight, Lee, 9:49.86* ; 2, Fabian Trevino, North Mesquite, 9:52.31; 3, Nicholas Mosqueda, North Mesquite, 9:52.31; 4, Raul Sanchez, Mesquite, 10:02.94; 5, Austin Shumake, Rockwall, 10:20.05; 6, Matt Anderson, Lee, 10:34.77 .

4x100-meter relay: 1, Mesquite Horn (Elton Taylor, Reggie Roberson, Karrington Pierce, Davonye Jones), 41.41; 2, John Tyler (Caleb McMiller, Jerry Young, Michael Givens-Washington, Kitan Crawford), 42.28 ; 3, Longview, 42.41; 4, Mesquite, 42.81; 5, Rockwall-Heath, 43.13; 6, Robert E. Lee (Dominic DiPaolo, Davion Thompson, Matt Taylor, Garrett Gowin), 43.20 ; 7, North Mesquite, 44.08; 8, Rockwall, 44.61.

800-meter run: 1, Joel Fane, Mesquite, 1:57.86*; 2, Damon Lewis, Rockwall, 1:58.88; 3, Moises Nunez, North Mesquite, 1:59.23; 4, Alex Jimenez, North Mesquite, 2:00.66; 5, Ty Valdez, Lee, 2:01.15; 6, Landon Bowie, John Tyler, 2:01.96; 7, Simon Gachibi, Lee, 2:03.76; 8, Stephen Brown, John Tyler, 2:06.11.

110-meter hurdles: 1, Brodrick Calhoun, Horn, 14.48*; 2, Ke’Tavion Humber, John Tyler, 14.67 ; 3, Noah Sewell, Rockwall, 14.86; 4, Dezmond Hall, Mesquite, 15.17; 5, Benjamin Dene, Lee, 15.93; 6, Chris Robertson, North Mesquite, 15.95; 7, Kiante Stoker, John Tyler, 16.00.

100-meter dash: 1, Caleb Boger, Mesquite, 10.49; 2, Reggie Roberson, Horn, 10.59; 3, Caleb McMiller, John Tyler, 10.61; 4, Jerry Young, John Tyler, 10.83; 5, Keundre Wilson, Longview, 10.84; 6, Eric Timberlake, Longview, 11.08.

4x200-meter relay: 1, Mesquite Horn (Elton Taylor, Reggie Roberson, Karrington Pierce, Davonye Jones), 1:27.08*; 2, Longview, 1:27.36; 3, Robert E. Lee (Dominic DiPaolo, Davion Thompson, Matt Taylor, Garrett Gowin), 1:28.98; 4, John Tyler (Caleb McMiller, Jerry Young, Michael Givens-Washington, Kitan Crawford), 1:29.50 ; 5, Mesquite, 1:31.26; 6, North Mesquite, 1:32.99.

400-meter dash: 1, Quajon Fuller, Horn, 48.87*; 2, Christian GIadolor, Heath, 49.31; 3, Daajman Taylor, Longview, 49.68; 4, Bee Jay Williamson, Horn, 50.27; 5, Astin Henry, Longview, 51.11; 6, Landon Bowie, John Tyler, 51.54; 7, Juston Walker, John Tyler, 52.0 .

300-meter hurdles: 1, Ke’Tavion Humber, John Tyler, 39.16; 2, Elton Taylor, Horn, 39.77; 3, Brodrick Calhoun, Horn, 39.83; 4, Benjamin Dene, Lee, 41.32 ; 5, Jalen Carr, Longview, 41.99; 6, Chris Robertson, North Mesquite, 42.38.

200-meter dash: 1, Caleb Boger, Mesquite, 21.14*; 2, Davonye Jones, Horn, 21.74; 3, Jkameron Riggins, Longview, 22.07; 4, Daydrian Wells, Longview, 22.51; 5, Quajon Fuller, Horn, 22.20; 6, Michael Givens-Washington, John Tyler, 22.21 .

1,600-meter run: 1, Haftu Knight, Lee, 4:28.26* ; 2, Fabian Trevino, North Mesquite, 4:30.35; 3, Raul Sanchez, Mesquite, 4:31.44; 4, Damon Lewis, Rockwall, 4:31.71; 5, Nicholas Mosqueda, North Mesquite, 4:32.06; 6, Austin Shumake, Rockwall, 4:45.25; 8, Simon Gachibi, Lee, 4:50.95; 9, Tye Valdez, Lee, 4:52.49.

4x400-meter relay: 1, Longview (Astin Henry, Chris Taylor, Daajman Taylor, Keyran Monroe), 3:20.42*; 2, Mesquite Horn, 3:21.15; 3, Mesquite, 3:22.72; 4, Robert E. Lee (Matt Taylor, Zaylon Walker, Dominic DiPaolo, Davion Thompson), 3:23.41; 5, John Tyler (Ke’Tavion Humber, Landon Bowie, Stephen Brown, Justin Walker), 3:23.43 ; 6, North Mesquite, 3:29.46; 7, Rockwall-Heath, 3:29.54; 8, Rockwall, 3:39.64.

Field Events

Discus: 1, Brad Howard, Heath, 156-11; 2, Jager Mundheim, Rockwall, 143-5; 3, Caleb Estes, Rockwall, 142-2; 4, Khalil Griffin, Horn, 135-10; 5, Marcus Williams, Longview, J135-10; 6, Parker Musselwhite, Lee, 134-7; 14, Tabias Marshall, John Tyler, 118-1; 16, James Perales, Lee, 111-5; 18, Dekalen Goodson, John Tyler, 107-9; 19, Jackson Bridges, John Tyler, 107-0.

High jump: 1, Astin Henry, Longview, 6-5*; 2, Grant Buckholt, Heath, 6-0; 3, Maureese Wren, Horn, 5-10; 4, Dezmond Lawrence, Mesquite, J5-10; 5, Daajman Taylor, Longview, 5-8; 6, Noah Sewell, Rockwall, 5-8.

Long jump: 1, Chris Taylor, Longview, 22-10*; 2, Soro Abrama, Horn, 22-5; 3, Davion Thompson, North Mesquite, J22-5; 4, Tyrus Fort, Heath, J22-5; 5, Jerry Young, John Tyler, 22-1 ½; 6, Kitan Crawford, John Tyler, 21-11.

Pole vault: 1, Branson Ellis, Lee, 15-00; 2, Noah Sewell, Rockwall, 14-6; 3, Riley Stewart, Rockwall, 12-00; 4, Ryley Tilley, Heath, 11-0.

Shot put: 1, Cooper Luff, Heath, 49-5 ½; 2, Desmon Williams, Heath, 47-0; 3, Stephen Turner, North Mesquite, 45-7 ½; 4, Errin Davis, North Mesquite, 44-2; 5, Nathan Niedrauer, Lee, 43-2 ; 6, Marcus Williams, Longview, 43-1; 13, Jackson Bridges, John Tyler, 38-4; 15, Santos Perez, Lee, 37-2 ¼; 16, Parker Musselwhite, Lee, 37-2; 19, Tabias Marshall, John Tyler, 36-9; 20, Dekalen Goodson, John Tyler, 36-7 ½.

Triple jump: 1, Katrell Blakely, Horn, 45-2 ¼; 2, Jerry Young, John Tyler, 44-10 ; 3, Antonio Taylor, Mesquite, 44-0 ¼; 4, Tyrus Fort, Heath, 43-8; 5, Chris Taylor, Longview, 43-5 ½; 6, Bryson Smith, John Tyler, 43-3 ¾; 11, Zaylon Walker, Lee, 41-9; 14, Marquis Gray, Lee, 40-1 ½.

* — District 11-6A record