Bowser named 4A Defensive Player of Year


020613_all_east_texas_foot ball_6
Greg Ward, Tyus Bowser and Fred Ross earned TSWA Class 4A All-State. Photo by Herb Nygren Jr.

BRYAN — It’s the trifecta for John Tyler in February.

Two weeks ago, receiver Fred Ross was chosen All-East Texas Most Valuable Player of the Year with Tyus Boswer receiving All-ET Defensive Player of the year honors; then last week quarterback Greg Ward was named the Class 4A Built Ford Tough Player of the Year.

This week it is Tyus Bowser’s turn again.

The senior defensive lineman was voted Defensive Player of the Year by the Texas Sportswriter’s Association on the 62nd annual Collin Street Bakery/TSWA Class 4A All-State Football Team.

Bowser shared the honor with Lancaster linemen Daeshon Hall.

Bowser is also the third John Tyler player to receive TSWA Defensive Player of the Year honors, joining Marc Broyles (1995) and David Warren (1996, 97).

Bowser posted 22 sacks and 33 tackles for loss on the way to becoming the All-East Texas Defensive Player of the Year. He notched five sacks against Whitehouse and tackled the quarterback seven times in an area round win over Wylie.

The 6-3, 215-pound Bowser, who signed with Houston, scored four different ways during a memorable season: rushing, passing, receiving and on defense (fumble recovery). Bowser even handled deep snapping duties and used his 4.5-second sped to average more than 18 yards on kickoff returns.

Joining him as TSWA first teamers are Ward (quarterback) and Ross (receiver) with Lions junior Terry Ausborne chosen second-team defensive back.

Joe Willis of Cedar Park was Coach of the Year.

The 6-6, 230-pound Hall had 24 tackles for losses and 16 sacks.

Denton Guyer quarterback Jerrod Heard was the offensive player of the year.

The 6-2, 180-pound Heard threw for 2,090 yards and 17 touchdowns in leading Guyer to the Division I state title. Heard, who is committed to The University of Texas, also rushed for 2,138 yards and 35 touchdowns.

Corsicana guard Jeff Jordan was a first-teamer as well.

Also on the second team were Mount Pleasant wide receiver Kadarrius Cannon, Sulphur Springs running back Willy Ivery,

On the third team were Nacogdoches senior center Jacob Bragg, Sulphur Springs quarterback Brad Macek and Whitehouse sophomore defensive back Justin Dunning.

Several East Texans earned honorable mention on the squad including John Tyler’s Noe Diaz as placekicker and punter and teammates Chris Mobley at defensive tackle, Richard Gipson at linebacker and Traven Johnson at defensive back.

Whitehouse receivers Dylan Cantrell and Coleman Patterson earned honorable mention as well as QB Patrick Mahomes, placekicker Destin Wilkins and defensive back Colby Campbell.

Lindale’s Luc Swimberghe of Lindale earned honorable mention as punter.

Jacksonville’s Darrel Minifee was HM at defensive back as was Marshall’s Marek Reyes of Marshall.

Other HM candidates were Sulphur Springs tackle Jennfer Jackson, RB Buddy Ivery, DB Larry Pryor and WR Cole Hill, Hallsville OT Hayden Wall, LB Cayden Ferrill and DT Colby Bradford, Corsicana center Chris Jones and DT Jarrett Hall, Mount Pleasant quarterback Montravious James and Texas High DT Jonathan Hunt and LB Anthony Rhone.

First Team

Offense

Guards — Tyler Preston, Georgetown, 6-2, 270, Jr. and Jeff Jordan, Corsicana, 6-6, 340,  Sr.

Tackles — Patrick Morris, Denton Guyer, 6-3, 265, Sr. and Andrew Billings, Waco, 6-1, 305,  Sr.

Center — William Barns, Highland Park, 6-2, 260, Sr.

Tight end — Derrick Griffin, Rosenberg Terry, 6-6, 214, Sr.

Spit endsFred Ross, Tyler John Tyler, 6-2, 185, Sr. and  Marcell Ateman, Wylie East, 6-5, 205, Sr.

Athlete — Jerrod Heard, Denton Guyer, 6-2, 180, Jr.

QuarterbackGreg Ward, Tyler John Tyler, 5-11, 165, Sr.

Running backs — James White, Pearland Dawson, 6-1, 200, Sr.; Ke'aun Kinner, Little Elm, 5-9, 180, Sr.; and  Jabari Anderson, Wylie East, 5-8, 185, Sr.

Place-kicker — Josh Sparkman, Wolfforth Frenship, 6-0, 175, Sr.

Offensive Player of the Year: Jerrod Heard, Denton Guyer, 6-2, 180, Jr.

Defense

Linemen — Daeshon Hall, Lancaster, 6-6, 230, Sr.; Junel Barnes, Georgetown, 6-1, 212, Sr.;  K.J. Smith, Frisco Centennial, 6-2, 250, Sr.; and (tie)  Deon Hollins, Fort Bend Marshall, 6-2, 235, Sr.; Justin Manning, Dallas Kimball, 6-2, 275, Sr.; and Tyus Bowser, Tyler John Tyler, 6-3, 230, Sr.

Linebackers — Reggie Chevis, Houston Sharpstown, 6-2, 245, Sr.;  Stephen Smith, Wolfforth Frenship, 5-11, 220, Sr.;  Jackson Paine, Cedar Park, 6-0 195,  Sr.; and  Nick Uretsky, San Antonio Alamo Heights, 6-1, 210, Sr.

Backs — Nick Harvey, Lancaster, 5-11, 180, Jr.;  Ranthony Texada, Frisco Centennial, 5-10, 160, 5-10, 160, Sr.; (tie)  Cade Davis, Wolfforth Frenship, 5-11, 175, Sr.;  Brandon Boone, Georgetown, 6-3, 215, Sr.; and Jordan Vise, Leander Rouse, 6-0, 185, Sr.

Punter — Josh Stevens, EP Irvin, 6-2, 205, Jr.

Kick Returner — Michael Blanco, Dallas South Oak Cliff, 5-11, 165, Sr.

Defensive Player of the Year: (tie) Daeshon Hall, Lancaster, 6-6, 230, Sr. and Tyus Bowser, Tyler John Tyler, 6-3, 230, Sr.

Coach of the Year: Joe Willis, Cedar Park

 

Second Team

Offense

Guards — Daniel McCarty, San Antonio Alamo Heights, 6-4, 280, Sr. (tie) Darius Moore, Fort Bend Marshall, 6-4, 285, Sr. and  Trevor Melugin, Prosper, 6-2, 305, Sr.

Tackles — Joas Aguilar, Birdville, 6-5, 295, Sr. and Austin Hisler, Cedar Park, 6-4, 240, Sr.

Center — Davis Geerts, Cedar Park, 6-4, 250,  Jr.

Tight end — Jesse Brubaker, Wylie East, 6-4, 263, Sr.

Spit Ends — Kadarrius Cannon, Mount Pleasant, 6-1, 175, Jr. and Torii Hunter Jr.,  Prosper, 6-2, 180, Sr.

Quarterback — Jake Hubenak,Georgetown, 6-3, 190, Sr. 

Athlete — Demarcus Ayers, Lancaster, 5-11, 170, Sr.

Running backs — D'Maujeric Tucker, Wolfforth Frenship, 5-10, 180, Sr.; Aaron Jones, El Paso Burges, 5-11, 175, Sr.; and (tie)  Willy Ivery, Sulphur Springs, 5-10, 185, Jr. and  Teriyon Gipson, Dallas Kimball, 5-9, 168, Sr.

Kicker — Mick Ellis, Lovejoy, Jr.

Defense

Linemen — Derick Roberson, San Antonio Brennan, 6-4, 225, Jr.;  A'Shawn Robinson, Fort Worth Arlington Heights, 6-5, 300, Sr.;  Wadih Eljuri, Cedar Park, 6-0, 200, Sr.; and  Deon Brown, Angleton, 5-10, 230, Sr.

Linebackers — Dylan Douglass, Canyon, 6-3, 225, Jr.;  Terence Belton, Denton Guyer, 6-0, 216, Sr.; Malik Jenkins, Ennis, 6-3, 215, Sr.; (tie)  Grant Watanabe, San Antonio Brennan, 5-11, 216, Jr. and  Tim Lapgalia, Leander Rouse, 6-3, 225, Sr.

Backs — Tony Brown, Beaumont Ozen, 6-0, 185. Jr.; Terry Ausborne, John Tyler, 5-11, 165, Jr.; Adrian Norwood, Waco, 5-11, 185, Sr.; and  Raffaele Gaines, Mesquite Poteet, 6-1, 175, Sr.

Punter — Zach Sinor, Medina Valley,6-1, 190, Jr.

Kick Returner — (tie) Deondric Lofton, Victoria East, 5-11, 175, Jr. and Eugene Wright, Rosenberg Terry, 5-9, 166, Sr.

 

Third Team

Offense

Guards — Draven Taylor, Dallas Adamson, 6-2, 290, Sr. and Rylan Veigel, Canyon, 6-5, 275, Jr.

Tackles — (tie) Maurice Porter, Fort Bend Marshall, 6-6, 296, Sr.; Jacob Hildebrand, Georgetown, 6-5, 240, Sr.; and Guy Roecker, Lovejoy, 6-0, 210, Sr.

Center — (tie) Dalyn Bearden, Wolfforth Frenship, 6-5, 295, Sr. and Jacob Bragg, Nacogdoches, 6-3, 285,  Sr.

Tight End — Chad Whitehead, Cedar Park, 6-3, 225, Jr.

Spit Ends — Randy Knightner, Georgetown, 5-10, 175, Sr. and Addison Bustos, Amarillo Caprock, 5-10, 186, Sr.

Quarterback — Brad Macek, Sulphur Springs, 5-9, 185, Sr.

Athlete — Nathan Grimm, Cedar Park, 6-4, 180, 6-3, 225, Jr.

Running Backs — Austin Walter, Crosby, 5-8, 170, Sr.; (tie) Joshawa West, Angleton, 5-10, 170, Sr.; Christian Sims, Waco, 6-0, 189, Sr.; and Orly Solis, Roma, Jr.

Place-kicker — (tie) Jose Flores, Red Oak, 6-1, 160, Sr.;  Davis Williamson, Lubbock Monterey, 5-11, 165, Jr.;  Dylan Cook, Wylie East, 6-0, 175, Sr.; and Aldo Sanchez, Mission, 6-1, 185, Sr.

Defense

Linemen — Andrew Billings, Waco, 6-1, 305, Sr.; Graysen Schantz, Lake Dallas, 6-3, 230, Sr.; Koby Couron, Nederland, 6-3, 235, Sr.; and Thomas Ferguson, Denton Guyer, 6-1, 220, Jr.

Linebackers  — Kahlee Woods, Sherman, 6-1, 235, Sr.;  Quinton Grant, Manor, 5-11, 215, Sr.; Bradley Goldstein, WF Rider, Jr.; and  Jace Lacaille, Georgetown, 5-10, 210, Jr.

Backs — Dakota Austin, Lancaster, 5-11, 170, Sr.; Desmond Lockett, Brenham, 5-8, 155, Jr.;  Michael Blanco, Dallas South Oak Cliff, 5-11, 165, Sr.; and Justin Dunning, Whitehouse, 6-3, 195, Soph.

Punter — Caleb Lewallen, Humble Kingwood Park, 5-10, 160, Jr.

Kick returner — Matt Sanchez, Georgetown, 5-11, 175, Sr.

 

Honorable Mention

Offense

Guards — Trevor Lee, Lubbock Monterey, 5-11, 235, Sr.; Mason McGinty, WF Rider, Sr.; Kyle McKinney, Boerne Champion, 6-3, 295, Sr.; Daniel Vidaurri Jr.;, SA Brennan, 6-0, 230, Jr.

Tackles — Reed Darragh, Buda Hays, 6-4, 270, Sr.;Rawlstan Decoteau, Angleton, 6-1, 255, Sr.; Terrance Franklin, Sherman, 6-1, 255, Jr.; Cody Hayes, FW Eastern Hills, 6-6, 281, Sr.; Eduardo Hermosillo, Edcouch-Elsa, Sr.; Jenner Jackson, Sulphur Springs, 6-2, 250, Sr.; Garrett Neuman, Medina Valley, 6-4, 310, Sr.; JR Perez, Port Lavaca Calhoun, 5-10, 275, Sr.; Forrest Reedy, Huntsville, 6-4, 300, Sr.; Harrison Sorge, WF Rider,  6-5, 290, Sr.;  Cory Stitle, Aledo, Jr.; Toriese Thomas, Waco High, 6-4, 327, Sr.; Dillon Vaughan, Calallen, 6-0, 283, Sr.;  Hayden Wall, Hallsville, 6-4, 275, Sr.

Centers — Jacob Aguilar, Waxahachie, 6-1, 300, Sr.; Jesus Carrasco, Alice, 6-0, 185, Sr.; Chris Jones, Corsicana, 6-2, 300, Jr.; Austin Knotts, Barbers Hill, 6-1, 233, sr,; Erik Ramirez, EP Del Valle, 6-3, 265, Sr.;

Tight Ends — Billy Won, Austin McCallum, 6-1, 220, Sr.

Split Ends — Tyler Ahrens, Kerrville Tivy, 6-4, 187, Sr.;  Ryan Bedford, Georgetown, 6-1, 180, Sr.; Dylan Cantrell, Whitehouse, 6-3, 205, Sr.; Kelton Evans, Manor, 5-8, 165, Sr.; Garrett Gray, Marble Falls, 6-5, 191, Jr.; Cole Hill, Sulphur Springs, 5-8, 175, Sr.; Gregory Hogan, Humble Summer Creek, 6-2, 175, Sr.; Quan Jones, Wylie East, 6-5, 200, Sr.; Deondric Lofton, Victoria East, 5-11, 175, Jr.; J.T. Luper, Sherman, 5-10, 170, Sr.; -Matthew Merino, CC Ray, 5-9, 160, Jr.; Coleman Patterson, Whitehouse, 6-0, 175, Jr.; Robbie Rhodes, FW Southwest, Sr.;

Quarterbacks — Hunter Boerm, Port Lavaca Calhoun, 6-2, 185, Jr.; Quade Coward, Cleburne,  6-4, 210, Sr.; Pate Davis, Aledo, Sr.; Montravious James, Mount Pleasant, 5-11, 170, Sr.; Lamar Jordan, Frisco Centennial, 5-10,. 180, Sr.; Caleb Kimbro, Buda Hays, Sr.; Patrick Mahomes, Whitehouse, 6-2, 185, Jr.; Justin Martin, Birdville, Sr.; Garrett McCain, Wylie East, Jr.; Parks McNeil, Kerrville Tivy, Sr.; Traynham Moore, Waco High, 6-0, 228, Jr.; Marcus Mosley, CC Ray, 6-0, 170, Sr.;   Kyle Poeske, Boerne Champion, 6-2, 185, Sr.; Mike Richardson, Marble Falls, 6-1, 195, Sr.; Aaron Sharp, Humble Summer Creek, 6-3, 185, Jr.; Dru Smith, Sherman, 6-0, 195, Sr.; Davis Webb, Prosper, 6-5, 215, Sr.;Jordan Wood, Friendswood, 6-3, 190. Sr.

Running Backs — Cameron Bausley, Red Oak, 5-10, 185, Sr.; Travon Benton, Lubbock Monterey, 5-8, 190, Jr.;  Larry Cheeks, Crowley, 5-9, 165, Sr.; Tre Guyton, Rudder, Sr.;  Kendrick Hopkins, Nederland, 5-8, 175, Jr.; Buddy Ivery, Sulphur Springs, 5-7, 185, Sr.; Ben Mata, Medina Valley, Sr.; Billy McClary, Leander Rouse, 5-11, 185, so. Tyrone Owens, Manor, 5-9, 174, Jr.;  Dae Payton, Pflugerville Connally, 6-0, 215, Sr.; Geremiah Satele, EP Chapin, Sr.; Aaron Stevenson, FW Western Hills, 6-0, 190, Sr.; Keon Taylor, Houston Wheatley, 5-8, 175, Sr.;  Eugene Wright, Rosenberg Terry, 5-9, 166, Sr.;  Josh Woods, Amarillo, 5-9, 190, Sr.

Kickers — Juan Carranco, Dayton, 5-10, 175, Sr.; Noe Diaz, Tyler John Tyler, Sr.; Ben Diaz, Waco High, 5-7, 145, Sr.;Daniel Portillo, Pflugerville Connally, 6-0, 150, Sr.;  Austin Roan, Sherman, 5-10, 170, Jr.; Austin Shoemake, Frisco Centennial, 5-9, 200, Sr.; Destin Wilkins, Whitehouse, 6-0, 170, Sr.

Defense

Linemen — Colby Bradford, Hallsville, 6-2, 205, Sr.; Jesse Brubaker, Wylie East, 6-4, 263, Sr.; Spencer Cook, Houston Sharpstown, 6-1, 275, Sr.; Brock Drummond, Georgetown, 6-1, 200, Sr.; Dylan Duff, Calallen, 6-0, 260, Sr.; Carson Dunn, Wolfforth Frenship, 230, Sr.; Evan Ferguson, SA Brennan, 5-9, 190, Jr.;Cantrell Gaines, Austin Travis, 6-1, 270, Sr.; Albert Gonzalez, Port Lavaca Calhoun, 5-9, 245, Sr.; Jarrett Hall, Corsicana,6-0, 185,  Sr.; Silvester Hayes, Dallas South Oak Cliff, 6-2, 207,  Jr.; Jonathan Hunt, Texas High, 6-1, 300, Sr.; Malik Jefferson, Mesquite Poteet, 6-2, 210, Soph.; Anthony Lee, Thurgood Marshall, 6-2, 296, Sr.; McKendric McKenzie, Dallas South Oak Cliff, 6-3, 245, Sr.; Chris Mobley, John Tyler, 6-1, 235, Sr.; P.J. Murphy, Prosper, 6-1, 194, Sr.;

Garrett Neiman, Georgetown, 6-0, 220, Sr.; Clement Oyewale, Manor, 6-0, 210. Sr.; Brock Pryor, Nederland, 6-2, 280, Sr.; Cody Ribble, WF Rider, 6-1, 200, Jr.; Caleb Riddle, EP Burges, 6-1, 210, Sr.; Regi Rodriguez, Barbers Hill, 6-0, 230, Sr.;  Kyle Rutherford, Wolfforth Frenship,6-3 225,  Sr.; Slayton Shiels, Lovejoy, 6-3, 220, Sr.; Keith Tambe, Cedar Park, Sr.; Micah Thomas, Cedar Park Vista Ridge, 6-2, 245, Jr.; Robert Trevino, Edcouch-Elsa, 5-9. 180, Jr.

Linebackers — Bucky Barrera, Edcouch-Elsa, Jr.; Eric Flores, Mission, 5-10, 165, Sr.; Ja'Michael Adams, Brenham, Jr.;Leo Adams, Alice, 5-11, 210, Sr.; Darryl Battles, West Mesquite, 5-9, 206, Sr.; Jon Bennett, EP sHorizon, 5-9, 210, Sr.; Eddie Brock, Cedar Park Vista Ridge, 5-8, 190. Sr.; Gumaro Cuellar, Mercedes, Sr.; Nika Davis, Waco High, 6-0, 187, Jr.; Cayden Ferrill, Hallsville, 5-11, 205, Sr.; Zach Finley, Wolfforth Frenship, 215, Jr.;-Esteban Flores, Pharr Valley View, 5-7, 180, Sr.;  Max Flores, EP Chapin, 5-8, 175, Sr.;

Richard Franklin, Dallas South Oak Cliff, 5-11, 185,  Sr.; Richard Gipson, Tyler John Tyler, 6-2, 220, Sr.; Bryce Green, Highland Park, 6-0, 210, Sr.; John Handowski, Floresville, 6-2, 215, Sr.; Josh Harris, Frisco Wakeland, 6-1, 210, Sr.; Malik Jefferson, Mesquite Poteet. 6-3, 220, Soph.; Marcus Klamm, Port Lavaca Calhoun, 5-9, 175, Sr.; Thomas Kotecki, Lovejoy, 5-11, 215, Sr.;  Trey Miller, Prosper, 6-1, 190, Sr.; Jordan Mittie, Aledo, 6-2, 215, Jr.;  Blair Murski, Georgetown, 5-11, 190, Sr.; Geraldo Perez, Mercedes, 5-5, 195, Sr.; Anthony Rhone, Texarkana Texas, 6-2, 215, Jr.;  Alberto Roque, Mission, 5-10, 200, Sr.; Drew Scolaro, Lovejoy, 5-11, 180,. Sr.; Terrell Singleton, Denton Guyer, Sr.; Korbin Stampley, Nederland, 6-1, 210, Sr.; Kade Young, Calallen, 6-1, 220, Jr.

Defensive Backs — Mason Alexander, Georgetown, 6-0, 170, Sr.; D.J. Arnold, WF Rider, 6-0, 185, Sr.; Colby Campbell, Whitehouse, 6-0, 190, Sr.; Victor Davis, Rosenberg Terry, 6-2, 182, Sr.; Carlos De Lara, EP Del Valle, 6-1, 180. Sr.; James Felderhoff, Hutto, Sr.; David Fernandez, Pharr Valley View, 5-6, 155, Sr.; Jordan Hume, Sherman, 5-11, 175, Jr.; Traven Johnson, John Tyler, 6-1, 190, Sr.; Alvin Jones, EP Burgess, 5-11, 180, Sr.; Colton Kimler, Nederland, 6-2, 205, Jr.; Aaron Ladson, SA Highlands, 5-10, 170, Sr.; Jake Margezowitz, Boerne Champion, 6-3, 210, Sr.; Darrel Minifee, Jacksonville, 6-0, 150. Sr.; Larry Pryor, Sulphur Springs, 6-1, 200, Soph.; Zach Saffle, Lovejoy, 6-1, 185, Sr.; Jacoby Smith, Houston Wheatley, Sr.;Tre Smith, Crowley,  5-8, 148, Jr.; Hilario Soto, EP Horizon, 5-10, 155,  Sr.; Tyler Webb, Prosper, 6-1, 175, Jr.;Shea Wood, Aledo, 5-10, 170, Sr.; Bryan Valle, Edcouch-Elsa, Jr.

Punters —Dylan Cook, Wylie East, 6-0, 175, Sr.; Noe Diaz, Tyler John Tyler, 5-10, 195, Sr.; Luc Swimberghe, Lindale, 6-0, 185, Sr.

Kick Returners — Armando Garza, CC Ray, Soph.; Mason Hays, 6-0, 175, Soph.; J.T. Luper, Sherman,  5-10, 170, Sr.; Marek Reyes, Marshall, 5-8, 160, Sr.; Zach Saffle, Lovejoy Lucas,  6-1, 185, Sr.; Sergio Guerrero, Mission, Sr.