John Tyler's Mayfield, Robert E. Lee's Bowie named TGCA basketball all state

Published on Tuesday, 14 March 2017 19:43 - Written by

John Tyler senior Alyssa Mayfield and Robert E. Lee junior Ja'Kayla Bowie were named to the Class 6A all-state basketball team by the Texas Girls Coaches Association.

Mayfield, a Stephen F. Austin signee, was the District 11-6A Offensive Player of the Year, averaging 20 points per game. She guided the fourth-seeded Lady Lions to the regional tournament for the first time since 2004.

Bowie was a first-team all-district selection for the Lady Raiders, who earned the No. 3 seed in the playoffs. She helped Lee win a playoff game for the first time since 2005.

Mayfield was also named Academic All State alongside teammate Imaria Staten, a fellow senior.

Mayfield and Bowie were two of a number of East Texans to garner TGCA all-state recognition.

Earning all state from East Texas were:

In Class 5A, Pine Tree senior Marissa Gary;

In Class 4A: Brownsboro senior Tamaria Manning, Chapel Hill senior Mykaela Alfred, Gilmer senior Destiny Brooks, Tatum junior Brianna Mitchell;

In Class 2A: Martin’s Mill senior Hailey Celsur, Martin’s Mill junior Briley Moon, Martin’s Mill sophomore Mollie Daniel, Union Grove senior Cheyenne Grubbs, Union Grove junior Summer Grubbs;

In Class 1A: Fruitvale senior Amy Anderson and Fruitvale senior Emily Driskill.

Additionally, Moon, Mitchell and Gilmer’s Kyla Grant were named to the Class 4A-1A All-Star Red Team.

---

Texas Girls Coaches Association All-State Basketball Team

Superlatives

Class 6A-5A Player of the Year: Angel Hayden, Canyon

Class 4A-1A Player of the Year: Vivian Gray, Argyle

Class 6A-5A Coach of the Year: Kit Kyle Martin, Mansfield Timberview

Class 4A-1A Coach of the Year: Rob Schmucker, Panhandle

 

East Texas Selections

Class 6A

Alyssa Mayfield, Sr., John Tyler; Jakayla Bowie, Jr., Robert E. Lee

Class 5A

Marissa Gary, Sr., Pine Tree

Class 4A

Tamaria Manning, Sr., Brownsboro; Mykaela Alfred, Sr., Chapel Hill; Destiny Brooks, Sr., Gilmer; Brianna Mitchell, Jr., Tatum

Class 3A

Lyric Grissom, Sr., Mount Pleasant-Chapel Hill; Sydnee Wynn, Sr., Eustace; Jalie Dawson, Jr., Malakoff; Alissa Hill, Jr., Mount Vernon; Rylee Kyes, Jr., Mount Vernon; Samantha Lowry, Soph., Mount Vernon

Class 2A

Hailey Celsur, Sr., Martin’s Mill; Mollie Daniel, Soph., Martin’s Mill; Briley Moon, Jr., Martin’s Mill; Cheyenne Grubbs, Sr., Union Grove; Summer Grubbs, Jr., Union Grove

Class 1A

Amy Anderson, Sr., Fruitvale; Emily Driskill, Sr., Fruitvale

 

Academic All State

Class 6A

Yasmine Gordon, Sr., Longview; Cara Hutchings, Sr., Longview; Jakayla Rowlett, Sr., Longview; Alyssa Mayfield, Sr., John Tyler; Imaria Staten, Sr., John Tyler

Class 5A

Hannah Brown, Sr., Hallsville; Kelsey Offutt, Sr., Hallsville

Class 4A

Jennifer Bradford, Sr., Athens; Courtney Roberts, Sr., Canton; Taylor Tidwell, Sr., Canton; Mykaela Alfred, Sr., Chapel Hill; Kyia Moore, Sr., Chapel Hill; April Walker, Sr., Chapel Hill; Destiny Brooks, Sr., Gilmer; Sydney Gallina, Sr., Palestine; Teandra Duffey, Sr., Pittsburg; Astaria Smith, Sr., Pittsburg; Kenna Kellam, Sr., Rains; Destiny Hicks, Sr., Tatum

Class 3A

Taylor Brown, Sr., Mount Pleasant-Chapel Hill; Hana Abuhatab, Sr., Eustace; Payton Schwartz, Sr., Eustace; Isabella Sacco, Sr., White Oak

Class 2A

Hannah Langford, Sr., Hawkins; Cheyenne Grubbs, Sr., Union Grove; Kyra Winn, Sr., Union Grove

 

Academic All State Support Staff

Class 1A

Audrey Robinson, Sr., Fruitvale; Elvia Torres, Sr., Fruitvale