Boys State Basketball Pairings


Class 5A

Region II

Area

Richardson 50, Mesquite 48

Plano East 79, Rowlett 46

Pflugerville 87, Spring 63

Austin Anderson 44, The Woodlands 38

Dallas Jesuit 61, Garland Lakeview Centennial 60

Richardson Berkner 81, Mesquite Horn 54

Lufkin 56, Lake Travis 39

Spring Westfield 64, Austin 39

Regional Quarterfinals

Richardson vs. Plano East, 7:30 p.m. Tuesday, Plano High School

Pflugerville vs. Austin Anderson

Dallas Jesuit vs. Richardson Berkner, 7:30 p.m. Tuesday, Richardson Lake Highlands HS

Class 4A

Region II

Area

Dallas Lincoln 64, Frisco 51

Dallas Kimball 74, Carrollton Newman Smith 57

McKinney North 55, Jacksonville 45

Mansfield Legacy 68, Sherman 43

West Mesquite 55, Dallas Hillcrest 46

Dallas Woodrow Wilson 74, Little Elm 71

Arlington Seguin 73, Wylie 43

Lucas Lovejoy 58, John Tyler 40

Regional Quarterfinals

Dallas Lincoln vs. Dallas Kimball, 7:30 p.m. Tuesday, Ellis Davis Field House, Dallas

McKinney North vs. Mansfield Legacy, 6 p.m. Tuesday, Coppell

West Mesquite vs. Dallas Woodrow Wilson, 6 p.m. Tuesday, Ellis Davis Field House, Dallas

Arlington Seguin vs. Lucas Lovejoy, 7:30 p.m. Tuesday, Coppell

Class 3A

Region II

Area

Frisco Lone Star 57, Princeton 55

Wilmer-Hutchins 67, Argyle 34

Pleasant Grove 56, Chapel Hill 50

Mabank 49, Wills Point 48

Dallas Madison 94, Carrollton Ranchview 47

Dallas Roosevelt 66, Decatur 43

Liberty-Eylau 50, Brownsboro 49

Kilgore 52, Paris 50

Regional Quarterfinals

Wilmer-Hutchins 58, Frisco Lone Star 45

Pleasant Grove vs. Mabank, 7 p.m. Tuesday, Hallsville

Dallas Madison vs. Dallas Roosevelt, 7:30 p.m. Tuesday, Skyline HS, Dallas

Liberty-Eylau vs. Kilgore, 7 p.m. Tuesday, Pine Tree HS, Longview

Region III

Area

Waco La Vega 74, Lufkin Hudson 79, OT

Navasota 55, Mexia 45

La Marque 52, West Orange-Stark 47

Houston Washington 73, Cleveland 65

Waco Connally 46, Fairfield 27

Waco Robinson 67, Palestine 51

Hosuton Yates 119, Hardin-Jefferson 91

Silsbee 98, Houston Kashmere 82

Regional Quarterfinals

Waco La Vega vs. Navasota, 7 p.m. Tuesday, Buffalo HS

La Marque vs. Houston Washington

Waco Connally vs. Waco Robinson, 7 p.m. Tuesday, Midway HS, Hewitt

Houston Yates vs. Silsbee, 6 p.m. Tuesday, Sam Houston State’s Johnson Coliseum, Huntsville

Class 2A

Region II

Area

Brock 52, Farmersville 34

Whitney 69, Leonard 54

New Boston 54, Dallas Faith Family 47

Mount Pleasant-Chapel Hill 62, Edgewood 55

Peaster 49, Whitesboro 46

Ponder 59, Sunnyvale 53, 2OT

Clarksville 60, Dallas Life Oak Cliff 48

Red Oak Life 39, Hooks 26

Regional Quarterfinals

Brock vs. Whitney

New Boston vs. Mount Pleasant Chapel Hill, 7 p.m. Tuesday, Spring Hill HS, Longview

Peaster vs. Ponder, 6:30 p.m. Tuesday, Decatur

Clarksville vs. Red Oak Life, 7 p.m. Tuesday, Greenville

Region III

Area

Tatum 60, Kountze 49

Crockett 49, Frankston 48

Franklin 72, Troy 45

Jarrell 70, Teague 50

Palestine Westwood 56, Troup 53, OT

White Oak 71, Newton 48

Salado 59, Marlin 56

Trinity 59, McGregor 48

Regional Quarterfinals

Tatum vs. Crockett, 7:30 p.m. Tuesday, Angelina College, Lufkin

Franklin vs. Jarrell, 7 p.m. Tuesday, Waco HS

White Oak vs. Palestine Westwood, 7 p.m Tuesday, Herrington Patriot Center, UT Tyler

Salado vs. Trinity, 7 p.m. Tuesday, Brenham

Class 1A

Division I

Region III

Area

Grapeland 58, Martins Mill 46

Mart 76, Cayuga 60

Dallardsville Big Sandy 71. Martinsville 57

Tenaha 57, Pineland West Sabine 54

Kerens 54, Waco Meyer 41

LaPoynor 60, Axtell 40

San Augustine 80, Joaquin 71

New Summerfield 63, Broaddus 54

Regional Quarterfinals

Grapeland vs. Mart, 8 p.m. Tuesday, Fairfield

Dallardsville Big Sandy vs. Tenaha, 7 p.m. Tuesday, Hudson HS, Lufkin

Kerens vs. LaPoynor, 7 p.m. Tuesday, Wagstaff Gymnasium, Tyler Junior College

San Augustine vs. New Summerfield, 7 p.m. Tuesday, Central Heights HS, Nacogdoches

Class 1A

Division II

Region III

Area

Lingleville 60, Avalon 43

Coolidge 64, Walnut Springs 58

Saltillo 57, Henrietta Midway 31

Roxton 75, Sulphur Bluff 40

Frost 55, Blum 29

Huckabay 75, Milford 40

Ector 69, Miller Grove 60

Bellevue d. Avinger

Regional Quarterfinals

Lingleville vs. Coolidge, 7 p.m. Tuesday, Gatesville

Saltillo vs. Roxton, 7 p.m. Tuesday, Commerce

Frost vs. Huckabay, 7 p.m. Tuesday, Clifton

Ector vs. Bellevue, 7 p.m. Tuesday, Gainesville

Region IV

Area

Oakwood 81, Lometa 56

La Marque 72, Buckholts 51

San Isidro 63, Leakey 61

D’Hanis 51, Waelder 48

Calvert 77, Laneville 59

Douglass 54, Fayetteville 35

Utopia 54, Moulton 40

Menard 38, McMullen County 35

Regional Quarterfinals

Oakwood vs. La Marque Academy, 7 p.m. Tuesday, New Caney HS

San Isidro vs. De’Hanis, 7:30 p.m. Tuesday, Odem

Calvert vs. Douglass, 6 p.m. Tuesday, Fairfield

Utopia vs. Menard, 7 p.m. Tuesday, Kerrville Tivy HS