Boys Basketball Playoffs


Class 5A

Region II

Bi-District

Mesquite 58, South Garland 47

Richardson 79, Plano West 77

Plano East 48, Dallas Skyline 38

Rowlett 77, Longview 55

Pflugerville vs. Austin Akins

Spring 60, A&M Consolidated 49

The Woodlands 65, Spring Dekaney 39

Austin Anderson 57, Round Rock Cedar Ridge 36

Garland Lakeview Centennial 60, Tyler Lee 41

Dallas Jesuit 53, Allen 40

Richardson Berkner 59, McKinney Boyd 48

Mesquite Horn vs. Sachse

Lake Travis 73, Round Rock McNeil 50

Lufkin 69, Klein Forest 64

Spring Westfield 78, Conroe Oak Ridge 45

Austin d. Round Rock

Class 4A

Region II

Bi-District

Dallas Lincoln 76,  Dallas Molina 62

Frisco 58, Highland Park 46

Carrollton Newman Smith vs. The Colony

Dallas Kimball 69, Dallas Bryan Adams 38

Jacksonville 63, Lancaster 62, 2OT

McKinney North 66, Texas High 45

Sherman 60, Marshall 56

Mansfield Legacy 54, Whitehouse 47

Dallas Hillcrest 51, Dallas Carter 47

West Mesquite 68, Frisco Wakeland 66

Little Elm 74, North Forney 50

Dallas Woodrow Wilson 65, Dallas South Oak Cliff 59

Arlington Seguin 67, Nacogdoches 31

Wylie 53, Mount Pleasant 50

Lucas Lovejoy 56, Hallsville 33

John Tyler 62, Mansfield Summit 58

Class 3A

Region II

Bi-District

Princeton, bye

Frisco Lone Star 64, Gainesville 56

Argyle, bye

Wilmer-Hutchins 72, Bonham51

Chapel Hill, bye

Pleasant Grove 61, Kaufman 55

Wills Point, bye

Mabank 62, Spring Hill 46

Dallas Madison, bye

Carrollton Creekview vs. Sanger

Decatur, bye

Dallas Roosevelt 51, Melissa 47

Brownsboro, bye

Liberty-Eylau 67, Crandall 61

Paris, bye

Kilgore 67, Athens 51

Area

Brownsboro vs. Liberty-Eylau, 7 p.m. Friday, Pine Tree HS, Longview

Region III

Bi-District

Lufkin Hudson, bye

Waco La Vega 77, Taylor 63

Navasota, bye

Mexia 67, Diboll 45

La Marque, bye

West Orange-Stark vs. Huffman-Hargrave

Cleveland, bye

Houston Washington 77, West Columbia 57

Fairfield, bye

Madisonville vs. Waco Connally

Robinson, bye

Palestine 61, Jasper 48

Houston Yates, bye

Coldspring-Oakhurst vs. Hardin-Jefferson

Silsbee, bye

Stafford vs. Houston Kashmere

Class 2A

Region II

Bi-District

Farmersville, bye

Brock vs. Tolar

Whitney, bye

Pottsboro vs. Leonard

New Boston, bye

Dallas Faith Family 56, Quitman 44

Edgewood, bye

Mount Pleasant Chapel Hill 57, Daingerfield 44

Whitesboro, bye

Grandview vs. Peaster

Ponder, bye

Sunnyvale 50, Howe 39

Clarksville, bye

Dallas Life Oak Cliff 59, Winnsboro 49

Red Oak Life, bye

Hooks 56, Rivercrest 53

Area

New Boston vs. Dallas Faith Family

Region III

Bi-District

Kountze, bye

Tatum 85, Hawkins 41

Frankston, bye

Crockett 62, Woodville 56

Franklin, bye

Troy vs. Little River Academy

Jarrell, bye

Teague vs. Hearne

Palestine Westwood, bye

Troup 66, Jefferson 58

White Oak, bye

Newton 70, Elkhart 51

Marlin, bye

Salado 62, Crawford 33

McGregor, bye

Trinity 87, Corsicana Mildred 56

Area

Frankston vs. Crockett

White Oak vs. Newton

Class 1A

Division I

Region III

Bi-District

Grapeland, bye

Martins Mill 66, Hubbard 56

Cayuga, bye

Mart 66, Slocum 43

Dallardsville Big Sandy, bye

Martinsville 50, Alto 42

Tenaha, bye

Pineland West Sabine vs. Hull-Daisetta

Waco Meyer, bye

Kerens 70, Big Sandy 62

LaPoynor, bye

Axtell 55, Normangee 44

San Augustine, bye

Joaquin vs. Cushing

New Summerfield, bye

Sabine Pass vs. Broaddus

Area

Cayuga vs. Mart, 8 p.m. Friday, Buffalo

Waco Meyer vs. Kerens, 6 p.m. Friday, Buffalo

LaPoynor vs. Axtell, 6 p.m. Friday, Fairfield

Class 1A

Division II

Region III

Bi-District

Avalon, bye

Lingleville 59, Iredell 44

Walnut Springs, bye

Coolidge vs. Waco Advantage

Saltillo, bye

Henrietta Midway vs. Dodd City

Roxton, bye

Sulphur Bluff 56, Fruitvale 51

Frost, bye

Blum vs. Gorman

Huckabay, bye

Mildford 69, Aquilla 35

Miller Grove, bye

Ector vs. Slidell

Bellevue, bye

Avinger 51, Yantis 36

Region IV

Bi-District

Laneville 75, Leggett 22