Boys Basketball Playoff Pairings


Class 5A

Region II

Bi-District

Mesquite vs. South Garland

Richardson vs. Plano West

Plano East vs. Dallas Skyline

Longview vs. Rowlett, 7 p.m. Tuesday, Lindale HS

Pflugerville vs. Austin Akins

Spring 60, A&M Consolidated 49

The Woodlands 65, Spring Dekaney 39

Austin Anderson 57, Round Rock Cedar Ridge 36

Robert E. Lee vs. Garland Lakeview Centennial, 7 p.m., Tuesday, Van HS

Allen vs. Dallas Jesuit

Richardson Berkner vs. McKinney Boyd

Mesquite Horn vs. Sachse

Lake Travis vs. Round Rock McNeil

Lufkin vs. Klein Forest

Spring Westfield vs. Conroe Oak Ridge

Round Rock vs. Austin

Class 4A

Region II

Bi-District

Dallas Lincoln vs.  Dallas Molina

Frisco vs. Highland Park

Carrollton Newman Smith vs. The Colony

Dallas Kimball vs. Dallas Bryan Adams

Jacksonville vs. Lancaster, 7 p.m. Tuesday, Eustace

McKinney North 66, Texas High 45

Marshall vs. Sherman

Whitehouse vs. Mansfield Legacy, 7:30 p.m. Tuesday, Forney HS

Dallas Carter vs. Dallas Hillcrest

West Mesquite vs. Frisco Wakeland

Little Elm vs. North Forney

Dallas Woodrow Wilson vs. Dallas South Oak Cliff

Nacogdoches vs. Arlington Seguin, 5 p.m. Tuesday, Herrington Patriot Center, UT Tyler

Wylie 53, Mount Pleasant 50

Lucas Lovejoy 56, Hallsville 33

John Tyler vs. Mansfield Summit, 7:30 p.m., Tuesday, North Forney HS

Class 3A

Region II

Bi-District

Princeton, bye

Frisco Lone Star 64, Gainesville 56

Argyle, bye

Wilmer-Hutchins vs. Bonham

Chapel Hill, bye

Pleasant Grove vs. Kaufman

Wills Point, bye

Spring Hill vs. Mabank, 8 p.m. Tuesday, Herrington Patriot Center, UT Tyler

Dallas Madison, bye

Carrollton Creekview vs. Sanger

Decatur, bye

Melissa vs. Dallas Roosevelt

Brownsboro, bye

Liberty-Eylau 67, Crandall 61

Paris, bye

Athens vs. Kilgore, 6:30 p.m. Tuesday, Herrington Patriot Center, UT Tyler

Region III

Bi-District

Lufkin Hudson, bye

Waco La Vega vs. Taylor

Navasota, bye

Mexia vs. Diboll

La Marque, bye

West Orange-Stark vs. Huffman-Hargrave

Cleveland, bye

Houston Washington 77, West Columbia 57

Fairfield, bye

Madisonville vs. Waco Connally

Robinson, bye

Palestine vs. Jasper, 8 p.m. Tuesday, Angelina College, Lufkin

Houston Yates, bye

Coldspring-Oakhurst vs. Hardin-Jefferson

Silsbee, bye

Stafford vs. Houston Kashmere

Class 2A

Region II

Bi-District

Farmersville, bye

Brock vs. Tolar

Whitney, bye

Pottsboro vs. Leonard

New Boston, bye

Dallas Faith Family 56, Quitman 44

Edgewood, bye

Mount Pleasant Chapel Hill vs. Daingerfield

Whitesboro, bye

Grandview vs. Peaster

Ponder, bye

Sunnyvale vs. Howe

Clarksville, bye

Winnsboro vs. Dallas Life Oak Cliff

Red Oak Life, bye

Hooks vs. Rivercrest

Region III

Bi-District

Kountze, bye

Tatum vs. Hawkins, 7:30 p.m. Tuesday, Spring Hill HS, Longview

Frankston, bye

Crockett 62, Woodville 56

Franklin, bye

Troy vs. Little River Academy

Jarrell, bye

Teague vs. Hearne

Palestine Westwood, bye

Troup vs. Jefferson, 7 p.m. Tuesday, Carthage

White Oak, bye

Newton 70, Elkhart 51

Marlin, bye

Salado vs. Crawford

McGregor, bye

Trinity vs. Corsicana Mildred

Class 1A

Division I

Region III

Bi-District

Grapeland, bye

Martins Mill vs. Hubbard, 8 p.m. Tuesday, Corsicana HS

Cayuga, bye

Mart 66, Slocum 43

Dallardsville Big Sandy, bye

Alto vs. Martinsville

Tenaha, bye

Pineland West Sabine vs. Hull-Daisetta

Waco Meyer, bye

Kerens 70, Big Sandy 62

LaPoynor, bye

Normangee vs. Axtell

San Augustine, bye

Joaquin vs. Cushing

New Summerfield, bye

Sabine Pass vs. Broaddus

Regional Quarterfinals

Cayuga vs. Mart, 8 p.m. Friday, Buffalo

Waco Meyer vs. Kerens, 6 p.m. Friday, Buffalo

Class 1A

Division II

Region III

Bi-District

Avalon, bye

Lingleville vs. Iredell

Walnut Springs, bye

Coolidge vs. Waco Advantage

Saltillo, bye

Henrietta Midway vs. Dodd City

Roxton, bye

Fruitvale vs. Sulphur Bluff

Frost, bye

Blum vs. Gorman

Huckabay, bye

Mildford vs. Aquilla

Miller Grove, bye

Ector vs. Slidell

Bellevue, bye

Avinger vs. Yantis