East Texas Girls Basketball

Published on Wednesday, 13 February 2013 22:46 - Written by

Class 5A

Region II

Bi-District

Mesquite Horn 47, Sachse 23

Garland Naaman Forest 63, Rockwall 60

Klein Forest 50, Lufkin 33

Rowlett 65, Longview 45

Garland Lakeview Centennial 62, Mesquite 61, 2OT

Class 4A

Region II

Bi-District

Lindale 47, Waxahachie 46

Sherman 63, Sulphur Springs 44

Wylie 72, Texas High 61

Mansfield Summit 45, Jacksonville 31

Lucas Lovejoy 40, Mount Pleasant 33

McKinney North 78, Pine Tree 26

Red Oak 70, John Tyler 60

Area

Lindale vs. Sherman, 6 p.m. Friday, North Forney HS

Class 3A

Region II

Bi-District

Melissa, bye

Celina 51, Gainesville 49, OT

Frisco Lone Star, bye

Dallas Madison 75, Anna 38

Bullard, bye

Pittsburg 49, Quinlan Ford 23

Emory Rains, bye

Spring Hill 58, Mabank 50

Wilmer-Hutchins, bye

Argyle 48, Sanger 41

Krum, bye

Princeton vs. Ferris

Mineola, bye

Crandall 64, Texarkana Pleasant Grove 56

Liberty-Eylau, bye

Gilmer 46, Canton 43

Area

Bullard vs. Pittsburg, 6 p.m. Friday, Lindale HS

Rains vs. Spring Hill, 7 p.m. Thursday, Lindale HS

Mineola vs. Crandall, 7:30 p.m. Thursday, Royse City HS

Liberty-Eylau vs. Gilmer, 7 p.m. Thursday, New Boston

Region III

Bi-District

Diboll, bye

Palestine 53, Pollok Central 45

Area

Diboll vs. Waco La Vega, 2 p.m. Saturday, Palestine HS

Madisonville vs. Mexia, 7 p.m. Friday, Centerville

Fairfield vs. Hearne, 6:30 p.m. Friday, Hearne

China Spring vs. Palestine, 7 p.m. Friday, Corsicana HS

Class 2A

Region II

Bi-District

Edgewood 46, Scurry-Rosser 32

Mount Pleasant Chapel Hill d. Hughes Springs

Cooper, bye

Alba-Golden 58, Malakoff 22

Winnsboro, bye

Area

New Boston vs. Edgewood, 7 p.m. Thursday, Paris HS

Alba-Golden vs. Cooper, 6:30 p.m. Friday, Rains HS, Emory

Winnsboro vs. Mount Pleasant Chapel Hill, 7:30 p.m. Friday, Longview Spring Hill

Region III

Bi-District

Elysian Fields 52, Hawkins 39

Harmony, bye

Nacogdoches Central Heights 58, Hemphill 38

Buffalo 67, New Waverly 38

Crockett, bye

Sabine 42, White Oak 33

Tatum, bye

Palestine Westwood 60, Woodville 26

Area

Kirbyville vs. Elysian Fields

Harmony vs. Nacogdoches Central Heights

Jarrell vs. Buffalo

Crockett vs. Sabine

Tatum vs. Palestine Westwood

Class 1A Division I

Bi-District

Region III

Slocum, bye

Harleton 49, Wortham 46

Kerens, bye

Grapeland 57, Mart 56

Wells 39, Shelbyville 29

San Augustine 58, Colmesneil 51

Cayuga 63, Overton 54

Martins Mill, bye

Lovelady 29, Axtell 26

New Summerfield 54, Tenaha 45

Neches, bye

Dallardsville Big Sandy 42, Broaddus 31

Area

Slocum vs. Harleton, 6 p.m. Friday, Tenaha

Kerens vs. Grapeland, 6 p.m. Friday, Fairfield

Evadale vs. Wells, 7 p.m. Friday, Zavalla

Martinsville vs. San Augustine, 6:30 p.m. Friday, Woden

Chilton vs. Cayuga, 8 p.m. Friday, Groesbeck

Zavalla vs. New Summerfield, 6 p.m. Friday, Nacogdoches Central Heights HS

Martins Mill vs. Lovelady, 7 p.m. Friday, Palestine

Neches vs. Dallardsville Big Sandy, 6 p.m. Friday, Angelina College, Lufkin

Class 1A Division II

Bi-District

Region III

Yantis, bye

Fruitvale 40, Karnack 32

Area

Yantis vs. Saint Jo, 6 p.m. Friday, Princeton

Bellevue vs. Fruitvale, 7 p.m. Friday, Van Alstyne HS