High School Baseball Playoff Pairings (Thru June 1)

Published on Thursday, 1 June 2017 23:21 - Written by

CLASS 6A

Regional Finals

Region I

Arlington Martin (31-7-1) vs. Southlake Carroll (30-10-1)

At Horner Ballpark, Dallas Baptist University

Game 1: SLC 5, Martin 0

Game 2: 2 p.m. Friday

Game 3: 11 a.m. Saturday, if necessary

 

Region II

Round Rock (30-7) vs. Pflugerville Hendrickson (29-7)

At Tornado Field, Concordia Lutheran University, Austin

Game 1: Round Rock 4, Hendrickson 1

Game 2: 7 p.m. Friday

Game 3: 1 p.m. Saturday, if necessary

 

Region III

Fort Bend Travis (31-6) vs. Deer Park (31-6-1)

At Crosby High School

Game 1: Travis 3, Deer Park 2

Game 2: 7:30 p.m. Friday

Game 3: 3 p.m. Saturday, if necessary

 

Region IV

San Antonio Reagan (28-8) vs. San Antonio Churchill (25-7-2)

At Nelson W. Wolff Municipal Stadium, San Antonio

Game 1: Reagan 4, Churchill 0

Game 2: 5 p.m. Friday

Game 3: 30 minutes after Game 2, if necessary

--

CLASS 5A

Regional Finals

Region I

Grapevine (30-11) vs. Colleyville Heritage (37-4)

At Horner Ballpark, Dallas Baptist University

Game 1: 8 p.m. Friday

Game 2: 2 p.m. Saturday

Game 3: 5 p.m. Saturday, if necessary

 

Region II

Frisco Wakeland (36-4) vs. Mansfield Legacy (29-10)

At Horner Ballpark, Dallas Baptist University

Game 1: (n)

Game 2: 5 p.m. Friday

Game 3: 8 p.m. Saturday, if necessary

 

Region III

Port Neches Groves (30-8-2) vs. Brenham (26-10-1)

At Don Sanders Stadium, Sam Houston State University

Game 1: PNG 5, Brenham 3

Game 2: 6 p.m. Friday

Game 3: 30 minutes after Game 2, if necessary

 

Region IV

Corpus Christi Moody (28-2-3) vs. Corpus Christi Ray (27-7)

At Whataburger Field, Corpus Christi

Game 1: Moody 7, Ray 3

Game 2: 5:30 p.m. Friday

Game 3: 30 minutes after Game 2, if necessary

--

CLASS 4A

Regional Finals

Region I

Godley (30-3-1) vs. Abilene Wylie (31-1)

Game 1: Wylie 7, Godley 4

Game 2: Wylie 5, Godley 5

(Wylie advances, 2-0)

 

Region II

Decatur (27-10) vs. Pleasant Grove (33-3)

At Mike Carter Field

Game 1: PG 10, Decatur 2

Game 2: PG 1, Decatur 0, 8 innings

(Pleasant Grove advances, 2-0)

 

Region III

One-Game: Waco Robinson 8, China Spring 4

 

Region IV

Sinton (28-4-2) vs. Robstown (24-9-1)

At Cabaniss Field, Corpus Christi

Game 1: Robstown 6, Sinton 0

Game 2: 7 p.m. Friday

Game 3: 4 p.m. Saturday, if necessary

--

CLASS 3A

Regional Finals

Region I

Wall (28-2-1) vs. Peaster (28-8-1)

At Walt Driggers Field, McMurry University, Abilene

Game 1: (n)

Game 2: 1 p.m. Friday

Game 3: 30 minutes after Game 2, if necessary

 

Region II

Whitesboro (26-8) vs. Beckville (27-7)

At Rockwall-Heath High School

Game 1: Whitesboro 7, Beckville 5

Game 2: 5 p.m. Friday

Game 3: 30 minutes after Game 2, if necessary

 

Region III

Kirbyville (27-7) vs. Central Heights (33-1-1)

At Crosby High School

Game 1: Kirbyville 1, Central Heights 0

Game 2: 1 p.m. Friday

Game 3: 30 minutes after Game 2, if necessary

 

Region IV

Lago Vista (30-5) vs. Gateway Prep (21-2-1)

At Liberty Hill High School

Game 1: Gateway Prep 6, Lago Vista 3

Game 2: 5 p.m. Friday

Game 3: 30 minutes after Game 2, if necessary

--

CLASS 2A

Regional Finals

Region I

Albany vs. West Texas

At Hays Field, Lubbock Christian University

Game 1: Albany 7, West Texas 5

Game 2: noon Friday

Game 3: 30 minutes after Game 2, if necessary

 

Region II

Lindsay vs. Muenster

At Prosper HS

Game 1: Muenster 6, Lindsay 1

Game 2: 5 p.m. Friday

Game 3: 30 minutes after Game 2, if necessary

 

Region III

Woden vs. Groveton

At Morris Frank Park, Lufkin

Game 1: Woden 5, Groveton 2

Game 2: 11 a.m. Friday

Game 3: 30 minutes after Game 2, if necessary

 

Region IV

Thorndale vs. Dallardsville Big Sandy

At Madisonville High School

Game 1: (n)

Game 2: 4 p.m. Saturday

Game 3: 30 minutes after Game 2, if necessary

--

Class 1A

State Qualifiers

Region I - Borden County

Region II - Abbott

Region III - Union Hill

Region IV - Fayeteville