TAPPS 4A North Regional Track & Field Meet Results


TAPPS 4A North Regional Track And Field Meet

McMurry University, Abilene

Friday, May 3

Tyler School Results

(Top six shown; top four qualify for state)

Girls

Team Scores — 1, Midland Christian, 134; 2, Grapevine Faith Christian, 69; 3, Grace Community, 67; 4, Fort Worth Christian, 66; 5, Arlington Grace Prep, 56; 6, Carrollton Prince of Peace, 50.5; 7, Dallas Parish Episcopal, 44; 8, Bishop Gorman, 35.5; 9, Waco Reicher, 32; 10, (tie) Fort Worth Southwest Christian, 16; Arlington Pantego Christian, 16; 12, (tie) Trinity Christian-Cedar Hill, 9; Dallas Shelton, 9; 14, (tie) Lubbock Trinity Christian, 8; Dallas Christian, 8.

Field Events

Shot Put — 3, Rilee Miller, Grace, 34-01½; 4, Kimi Prevost, Gorman, 33.01¼.

High Jump — 6, Madeline Raney, Gorman, 4-08.

Pole Vault — 3, Kirby Edwards, Grace, 8-06.

Long Jump — 6, Emma Yeatts, Grace, 15-05¼.

Triple Jump — 2, Emma Yeatts, Grace, 34-06.

Track Events

100-meter dash — 6, Lexi Trimble, Grace, 13.33.

200-meter dash — 6, Lauren Bone, Grace, 27.72.

800-meter run — 6, Kelly Frossard, Gorman, 2:36.72.

1,600-meter run — 4, Monica Lim, Grace, 5:46.04.

3,200-meter run — 5, Sharon Kariampuzha, Gorman, 12:43.01.

100-meter hurdles — 1, Sydney Sumpter, Grace, 15.77; 3, Mikaila Massenburge, Grace, 16.12.

300-meter hurdles — 2, Sydney Sumpter, Grace, 46.78; 4, Mikaila Massenburge, Grace, 48.75.

400-meter relay — 3, Grace (Lexi Trimble, Rilee Miller, Madison Newman, Whitney Bane (52.13); 4, Gorman (Madeline Raney, Monica Hand, Karis Stephen, Olivia Dugan), 52.37.

800-meter relay — 2, Gorman (Madeline Raney, Monica Hand, Olivia Dugan, Karis Stephen), 1:50.37.

1,600-meter relay — 5, Gorman (Kelly Frossard, Monica Hand, Allie Buzbee, Madeline Raney), 4:19.05.

Boys

Team Scores — 1, Midland Christian, 157; 2, Lubbock Trinity Christian 95; 3, Arlington Grace Prep, 70; 4, (tie) Carrollton Prince of Peace, 42; Fort Worth Christian, 42; 6, 6, Grace Community, 47; 7, Dallas Shelton, 34; 8, Trinity Christian-Cedar Hill, 32; 9, Bishop Gorman, 27; 10, Grapevine Faith Christian, 20; 11, Arlington Pantego Christian, 17; 12, Dallas Christian, 13; 13; Waco Reicher, 5; 14, Dallas Parish Episcopal, 4; 15, All Saints, 3.

Field Events

Shot Put — 1, Matthew Roe, Gorman, 51-10¼; 3, Josh Boylan, Grace, 47-09½.

Discus — 5, Josh Boylan, Grace, 132-02½.

Pole Vault — 3, Sam Becker, Gorman, 13-00.

Triple Jump — 5, Blake White, Grace, 41-06½; 6, Adam Aucar, Gorman, 40-05¾.

Track Events

400-meter run — 6, Logan Klouda, All Saints, 53.46.

800-meter run — 3, Chance Findlay, Gorman, 2:06.34.

1,600-meter run — 5, Billy Swartworth, All Saints, 4:56.95; 6, James Burden, Grace, 4:55.44.

3,200-meter run — 5, Nick DiPaolo, Gorman, 10:54.09.

110-meter hurdles — 1, Kade Clayton, Grace, 14.56; 3, Lin Gillham, Grace, 15.75.

300-meter hurdles — 1, Kade Clayton, Grace, 38.28; 5, Lin Gillham, Grace, 42.11.

1,600-meter relay — 4, Grace (Blake White, Statler Lewis, Lin Gillham, Kade Clayton), 3:29.60.