Tourney Time: Brookshire Classic highlights area hoops tournaments


The fifth annual Bruce G. Brookshire Classic tips off Thursday at All Saints’ Bruce G. Brookshire Family Student Athletic Center.

The tournament sports eight-team brackets for both girls and boys, featuring Tyler teams and schools from across the state.

The Grace Community Lady Cougars kick things off at noon against Van, the first of six games on Thursday. After 10 games on Friday, the placing games are on Saturday. The girls championship game is slated for 3 p.m. while the boys title game follows at 4:30 p.m.

The Bishop Gorman Lady Crusaders have won the tournament all four years and are the favorites yet again with a squad that’s loaded with seniors eyeing a state title run.

All Saints won last year’s boys bracket, their first Brookshire Classic title, but graduated a slew of seniors. The Trojans were runners-up in 2010 and 2009.

———

2012 Bruce G. Brookshire Classic

At Bruce G. Brookshire Family Student Athletic Center

Girls Bracket

Thursday

Game 1: Grace Community vs. Van, noon

Game 2: Bishop Gorman vs. Ovilla Christian, 3 p.m.

Game 3: Austin Brentwood vs. Frisco Legacy, 6 p.m.

Friday

Game 4: Houston St. Thomas vs. All Saints, noon

Game 5: Loser Game 1 vs. Loser Game 2, 9 a.m.

Game 6: Winner Game 1 vs. Winner Game 2, 3 p.m.

Game 7: Loser Game 3 vs. Loser Game 4, 6 p.m. (Auxiliary)

Game 8: Winner Game 3 vs. Winner Game 4, 6 p.m.

Saturday

Game 9: Loser Game 5 vs. Loser Game 7, 9 a.m. (Auxiliary), Seventh-Place Game

Game 10: Winner Game 5 vs. Winner Game 7, 9 a.m., Fifth-Place Game

Game 11: Loser Game 6 vs. Loser Game 8, noon, Third-Place Game

Game 12: Winner Game 6 vs. Winner Game 8, 3 p.m., Championship

Boys Bracket

Thursday

Game 1: Bullard Brook Hill vs. Grace Community, 1:30 p.m.

Game 2: Ovilla Christian vs. Austin Brentwood, 4:30 p.m.

Game 3: Frisco Legacy vs. All Saints, 7:30 p.m.

Friday

Game 4: Loser Game 2 vs. Loser Game 3, 10:30 a.m.

Game 5: Houston St. Thomas vs. Corsicana, 1:30 p.m.

Game 6: Winner Game 2 vs. Winner Game 3, 4:30 p.m.

Game 7: Loser Game 1 vs. Loser Game 5, 7:30 p.m. (Auxiliary)

Game 8: Winner Game 1 vs. Winner Game 5, 7:30 p.m.

Saturday

Game 9: Loser Game 4 vs. Loser Game 7, 10:30 a.m. (Auxiliary), Seventh-Place Game

Game 10: Winner Game 4 vs. Winner Game 7, 10:30 a.m., Fifth-Place Game

Game 11: Loser Game 6 vs. Loser Game 8, 1:30 p.m., Third-Place Game

Game 12: Winner Game 6 vs. Winner Game 8, 4:30 p.m., Championship

Brookshire Classic All-Time Results

Girls

2008 — 1, Bishop Gorman; 2, Grace Community; 3, Fort Worth Lake Country; 4, Katy Faith West.

2009 — 1, Bishop Gorman; 2, Katy Faith West; 3, DeSoto Canterbury; 4, Grace Community.

2010 — 1, Bishop Gorman; 2, All Saints; 3, Grace Community; 4, DeSoto Canterbury.

2011 — 1, Bishop Gorman; 2, Austin Brentwood Christian; 3, All Saints; 4, Carrollton Prince of Peace.

Boys

2008 — 1, Bishop Gorman; 2, Grace Community; 3, All Saints; 4, Fort Worth Lake Country.

2009 — 1, Bishop Gorman; 2, All Saints; 3, Houston St. Thomas; 4, Ovilla Christian.

2010 — 1, Shreveport Christian Prep; 2, All Saints; 3, Fort Worth Trinity Valley; 4, Bishop Gorman.

2011 — 1, All Saints; 2, Grace Community; 3, Bishop Gorman; 4, Bullard Brook Hill.

——

OTHER AREA TOURNAMENTS

Lindale Hoop Heaven

At Eagle Gymnasium, Lindale HS

Thursday’s Schedule

Girls Bracket

Game 1: Brownsboro vs. Kilgore, 9 a.m.

Game 2: Pine Tree vs. Bullard, Noon

Game 3: Athens vs. Henderson, 3 p.m.

Game 4: Lindale vs. Chapel Hill, 6 p.m.

Boys Bracket

Game 1: Whitehouse vs. Pine Tree, 10:30 a.m.

Game 2: North Forney vs. Robert E. Lee, 1:30 p.m.

Game 3: Lufkin Hudson vs. Spring Hill, 4:30 p.m.

Game 4: Lindale vs. Bishop Gorman, 7:30 p.m.

——

2012 DQ Van Boys Basketball Invitational

Thursday’s Schedule

Game 1: Athens vs. Rains, 8:15 a.m. (HS)

Game 2: Rusk vs. White Oak, 9:45 a.m. (HS)

Game 3: Carrollton Christian vs. Palestine, 10:50 a.m. (JH)

Game 4: Princeton vs. Douglass, 10:55 a.m. (HS)

Game 5: Loser Game 1 vs. Loser Game 2, 12:10 p.m. (JH)

Game 6: Bullard vs. Kennedale, 12:15 p.m. (HS)

Game 7: Liberty-Eylau vs. Canton, 1:30 p.m. (JH)

Game 8: Van vs. Trenton, 1:35 p.m. (HS)

Game 9: Winner Game 1 vs. Winner Game 2, 2:50 p.m. (JH)

Game 10: Van JV vs. Decatur, 2:55 p.m. (HS)

Game 11: Peaster vs. Crandall, 4:10 p.m. (JH)

Game 12: Brownsboro vs. Stephenville, 4:15 p.m. (JH)

Game 13: Loser Game 4 vs. Loser Game 6, 5:30 p.m. (JH)

Game 14: Winner Game 4 vs. Winner Game 6, 5:35 p.m. (HS)

Game 15: North Lamar vs. Glen Rose, 6:50 p.m. (JH)

Game 16: Loser Game 8 vs. Loser Game 3, 6:55 p.m. (HS)

Game 17: Winner Game 8 vs. Winner Game 3, 8:15 p.m. (HS)

——

Winnsboro Hoopfest 2012

Girls Basketball Tournament

Thursday

Game 1: Georgetown vs. Mount Pleasant, 10:55 a.m. (JH)

Game 2: John Tyler vs. Sanger, 1:35 p.m. (HS)

Game 3: Martins Mill vs. Edgewood, 2:55 p.m. (HS)

Game 4: Cooper vs. Neches, 12:15 p.m. (JH)

Game 5: Crandall vs. Winnsboro, 10:55 a.m. (HS)

Game 6: GT Eastview vs. Sulphur Springs, 9:35 a.m. (JH)

Game 8: Winner Game 4 vs. Winner Game 5, 6:55 p.m. (HS)

Game 9: Winner Game 6 vs. Lancaster, 2:55 p.m. (JH)

Game 10: Loser Game 1 vs. Loser Game 2, 5:35 p.m. (JH)

Game 12: Loser Game 4 vs. Loser Game 5, 8:15 p.m. (HS)